G20 ülkelerinden herkese Covid-19 aşı sözü

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde, COVID-19 salgını nedeniyle sanal yolla gerçekleştirilen G-20 Zirvesi’nde katılımcı ülkeler, COVID-19 aşısına tüm insanların uygun fiyatla ulaşımının sağlanması için hiçbir çabadan kaçınılmaması sözünü verdiler.

Dünyanın en güçlü ülkelerinin liderlerinin internet üzerinden bir araya geldikleri toplantıların son gününde yayınlanan son açıklama metninde G20 ülkelerinin büyük ölçüde koronavirüsle mücadeleye, çevrenin korumasının artırılmasına ve küresel ekonomiyi desteklemeye odaklandı. Açıklamada, virüsün “hazırlıklılığımızdaki ve yanıtımızdaki güvenlik açıklarını ortaya çıkardı ve ortak zorluklarımızın altını çizdi” ifadesi yer aldı.

Metinde ülkeler, “hayatları korumak için hiçbir çabadan kaçınmayacağına” yemin ederken, COVID-19 aşılarına, ilaçlarına ve testlerine küresel erişimin önemini vurguladı.

Ülkeler ayrıca, “Üyelerin iletişim bilgileriyle tutarlı olarak, tüm insanlar için uygun fiyatlı ve eşit erişimlerini sağlamak için hiçbir çabadan kaçınmayacağız” dediler.

Bu arada, salgın yüzünden zirvenin sanal yolla gerçekleştirilmesi nedeniyle, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda insanlık dışı yolla katledilmesinin sorumlusu olarak dünyada İslamafobi’nin artmasına neden olan ve bu eylemle büyük bir prestij kaybına uğrayan Muhammed Bin Selman, dünya liderlerini ağırlayıp, onlarla bir araya gelme ve birlikte kameralara poz verme şansı bulamamış oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.