WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – 77 milyon oy ve 290 delege ile,2020 Başkanlık Seçimini kazanan Joe Biden, geçiş ekibi ile, 20 Ocak itibarı ile ekibinde görev alacak bakan, müsteşar, diplomat olmak üzere üst kadrosunu kurmaya devam ediyor. Başkan Yardımcılığı döneminde özel kalem müdürü olan Ron Klaın’dan sonra şükran günü öncesine kadar yeni isimleri kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanlığı için Susan Rice, Chris Coons, Chris Murphy, William Burns, Barbara Jean Lee isimleri geçer iken, Savunma Bakanlığı için ise Michelle Flournoy,Tammy Duckworth ve Jack Reed ihtimalleri üzerinde duruluyor.

Kovid-19 Mücadele Ekibi

Seçilmiş Başkan Joe Biden’in,240 bin toplam can kaybı ve 10 milyon geçen vaka sayısı ile ilk icraatını virüsle mücadele olacağını biliniyor.13 kişilik bir bilim ekibi kurarak, Kovid-19 ile mücadelesinin planlarını kamuoyu ile açıkladı.Seçilmiş Başkan Biden,”Danışma Bilim kurulum, enfeksiyonlardaki artışı yönetme yaklaşımımı şekillendirmeye yardımcı olacak ve de Aşıların güvenli verimli, adil ve ücretsiz bir şekilde dağıtılması ile risk altındaki nüfusu korumamızı sağlayacak”dedi. Gerekirse tekrar ülke genelinde kapatma yoluna girebileceğini belirten Biden,sosyal mesafe ve maskeninde önemini vurguladı.

Bu ekipte, 3 eşbaşkan ve 10 bilim adamı ve halk sağlığı uzmanından oluşuyor.Başkan Barack Obama tarafından ABD Genel Cerrahi olarak atanan ve 2017 yılında Başkan Trump tarafından görevden alınan Genel Cerrah Dr. Vivek Murthy, eski Gıda ve İlaç İdaresi Komiseri David Kessler ve Yale Üniversitesi Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Marcella Nunez-Smith liderlik edecek.

Trump ısrarından Vazgeçmiyor

Başkan Trump ve avukatları 5 eyalette seçim sonucuna itiraz ederken,Cumhuriyetçi Partiden Biden’a desteklerin attığı görülüyor. Eski Başkanlardan George Bush dışında, Ohio,Massachusetts,Maryland Cumhuriyetçi Valileri ile, Senatörler Collins,Murkowski,Romney ve Sasse,Joe Biden-Kamala Harris ikilisini seçim zaferi nedeni ile kutladılar. Geçiş döneminde istihbarat toplantılarına dahil edilmesi gerektiğini söyleyen Cumhuriyetçi Senatörler ise Graham, Rubio,Grassley,Lankford,Thune,Portman,Rounds,Hawley ve Cornyn.Başkan Trumpun 14 Aralık Seçiciler Kurulu Delegelerin resmi sonucu açıklamasına kadar,Biden’nin zaferini tanımayacağı beklentisi ABD Kamuoyunda hakim

Kongrede Türk Dostluk Grubu sayısı 83’e düştü

ABD Kongresinde Türk dostluk grubu üyesi 2020 Kasım Seçimleri sonrası  8 seçimi kaybeden, 9 emekli olan, 1 hayatını kaybeden, 1 Beyaz Saraya geçen,1de Temsilciler Meclisinden Senatoyu kazanması ile 20 üye Türk Dostluk grubu listesinden çıkmış oldu. Yeni dönemde,bu sayının tekrar artması için Türk Amerikan toplumu üyelerinin kendi eyaletlerinde yeni üyelerle tanışıp,Türk Dostluk grubuna girmelerinin teklif edileceği bekleniyor.ABD Kongresinde 3 Ocakta yemin töreni yapılması beklenir iken, Senatoda çoğunluğun kime geçecegi de Ocak ayında Georgia’a yapılacak özel seçim sonrası belli olacak.Şu An itibarı ile Cumhuriyetçiler 50,Demokratlar 48 koltuğa sahipler.

Tek kazanan Tayfun Selen oldu

Başkanlık seçimleri dışında, eyalet yönetimleri içinde seçimler yapılmıştı. 3 Kasımda seçime 4 Türk de katıldı ve Arizona Eyalet Senatörlüğü için yarışan Ajlan Kurdoğlu yüzde 49 oy alırken, rakibi yüzde 51 aldı. Michigan eyaleti Mattawan kentinin eğitim komisyonu üyeliği için aday olan Onur Aruğaslan ve Kaliforniya eyaletinde Orange bölgesindeki San Juan Capistrano kentinin belediye meclis adayı John Alpay, seçimi kaybetti. Önceden Belediye Başkanlığı görevinde de bulunmuş Cumhuriyetçi Tayfun Selen New Jersey Morris Bölgesi idare kurulu üyeliğine ABD tarihinde bugüne kadarki en yüksek oyu alarak yeniden seçildi.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.