Published On: Mon, Nov 9th, 2020

Türk çiftin firması BioNTech ve Ameirkan ilaç devi Pfizer’ın Covid-19 aşısı dünyaya umut verdi; Biontech’in değeri 21.9 milyar doları buldu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Beyaz Saray Coronavirüs Görev Gücü’nde görev yapan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Müdürü Dr. Antonio Fauci’nin Pfizer ve Almanya’da Türk çiftin kurduğu BioNTech ilaç firmalarının ortaklaşa geliştirdiği coronavirüs aşısının yüzde 90’ın üzerinde etkili olduğunu bildirdi. Haber, dünyaya salgın konusunda büyük umut verirken, başta Biontech’in hisselerinde olmak üzere New York borsasının tavan yapmasına neden oldu.

Amerikan ilaç devi Pfizer ve Türk Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin 2008’de kurduğu Biontech’den, dünya genelinde 1,2 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan coronavirüs salgın belasına karşı verilen savaşta herkesi umutlandıran bir haber geldi.

Pfizer’in klinik geliştirmeden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Dr. Bill Gruber, “Potansiyel olarak umut verebilecek bir konumda” olduklarını bildirdi.

ABD’nin bulaşıcı hastalıklarla ilgili en kıdemli ismi Dr. Fauci de bu konudaki açıkalamasında, Pfizer ile BioNTech’in geliştirdiği aşıdan elde edilen ilk sonuçlara göre, aşının COVID-19’u önlemede yüzde 90’un üzerinde etkili olduğunu ve Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) acil kullanım onayı için başvuruda bulunacağını bildirdi.

2018’den beri BioNTech ile grip aşıları konusunda işbirliği yapan Pfizer, coronavirüs aşısının geliştirilmesi için 185 milyon dolar ödeme yaptı.

Türk çiftin BioNTech’in değeri 21.9 milyar dolara çıktı

Türk çiftin şirketinin hisseleri, ABD ilaç devi Pfizer ile geliştirmekte olduğu Covid-19 aşısının, testin önemli son aşaması olan 3. aşamaki denemelerinde de olumlu sonuçlar alınmasının ardından, geçen yıl girdikleri borsada pazartesi sabahı % 23.4 oranında değer kazandı.

BioNTech’in hisselerinin toplam değeri şu anda 21.9 milyar doları bulurken, bu rakam Alman ulusal havayolu Lufthansa’nın dört katından fazlaya denk geliyor.

Aşıdaki olumlu haberin ardından, New York borsasının kapanışında, Dow Jones Sanayi Endeksi ortalama % 2,95 artışla 834 puan artarak 29.157’e yükseldi. S&P 500 endeksi ise % 2,17’lük bir artış kaydetti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>