İzmir’de deprem; 39 can kaybı

ANKARA- NEW YORK – Ege Denizi’nde Seferihisar- Doğanbey açıklarında meydana gelen 6.9 şiddetindeki depremde İzmir’de bir çok binanın yıkılmasıyla can kaybı ve yaralanmalar medyana geldi. Yapılan en son açıklamalara göre depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 39, yaralananların ise 763 kişinin olduğu bildirildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Ege Denizi’nde Seferihisar- Doğanbey açıklarında kendi tespitlerine göre moment büyüklüğü 6,9 olan bir deprem meydana geldiğini ve depremin derinliğinin yaklaşık 10-12 kilometre civarında olduğunu, sığ bir deprem yaşandığını söyledi.

Özgener daha sonra şunları kaydetti:

“İlk izlenimlere göre yaklaşık 30-40 kilometrelik bir fayın kırıldığı bizim tarafımızdan tespit edildi. Yaklaşık 1,2 metrelik bir atımdan bahsediyoruz. Yaklaşık 1,2 metrelik bir yer değiştirme var. Normal faylanma depremi. Depremden 1,5 saat sonrasına kadar büyüklükleri 2,8 ile 4,9 olan 21 deprem kaydettik merkezimizde. Artçıların bir hafta 15 güne kadar sürmesi bekleniyor. Doğal prensip olarak da bir derece altına kadar yaklaşık 5,8-6 civarına kadar artçılar bekleyebiliriz.”

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) de depremin merkez üssü Yunanistan’ın Sisam Adası olmak üzere 7 şiddetinde deprem meydana geldiğini açıkladı.

TC İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ise depremle ilgili yaptığı açıklamada depremin şiddetinin 6.6 olduğunu bildirdi.

AFAD açıklamasına şunları kaydetti:

“Cuma günü, saat 14.51’de Ege Denizi Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Yerin 16,54 km derinliğinde meydana gelen depremin en yakın yerleşim birimi olan İzmir ilinin Seferihisar ilçesine uzaklığı 17,26 km’dir. Deprem sonrasında, büyüklüğü 4’ün üzerinde 23 olmak üzere, toplam 211 artçı sarsıntı yaşanmıştır.”

1’i boğulma sonucunda olmak üzere toplam 39 vatandaş hayatını kaybederken, İzmir’de 702, Manisa’da 5, Balıkesir’de 2 ve Aydın’da 54 kişi olmak üzere toplam 763 vatandaş yaralandı.

AFAD, JAK, STK’lar ve belediyelerden 3 bin 204 arama kurtarma personeli, 20 arama kurtarma köpeği ile 450 araç, İzmir’de arama kurtarma çalışmaları yürütülen 17 binadan 4 binada çalışmalar tamamlamlarken, 13 binada çalışmalar devam ediyor.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) de, depreme ilişkin açıklamasında depremin merkez üssünün Yunanistan’ın Sisam (Samos) Adası olduğunu ve büyüklüğünün ise 7 şiddetinde olduğu bilgisine yer verdi.

USGS açıklamasında ayrıca depremin, “Ege Denizi’nin doğusundaki Avrasya tektonik plakasının içinde sığ derinliğinde yaşanan bir normal fay kırılması sonucunda” meydana geldiğini bildirdi.

AFAD’dan vatandaşlara hayati uyarı:

AFAD deprem nedeniyle vatandaşlara yaptığı hayati uyarısında şunları kaydetti:

“Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Depremden sonra evler terk edilirken, ortamda herhangi bir doğalgaz kokusu olmaması halinde doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır. Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece telefonlarını kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır. Gelişmeler ve bölgedeki deprem aktivitesi, İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından 7/24 takip edilmektedir.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.