Suriye Rejimine Kimyasal Silah Tepkisi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar –
Birleşmiş Milletler (BM) Silahsızlanma İşleri Yüksek Temsilcisi İzumi Nakamitsu, küresel güvenin yeniden kazanılması için Suriye’nin kimyasal silah programı ile ilgili hususların çözümlenmesi gerekir dedi.

Nakamitsu, BM  Güvenlik Konseyi’ne yaptığı açıklamada, Suriye’nin kimyasal silah stoku ve programına ilişkin ilk açıklamasıyla ilgili çözülmemiş sorunlar çözülene kadar, uluslararası toplumun faaliyetlerinin sona erdiğine tam olarak güvenemeyeceğini söyledi. Suriye’nin kimyasal silah programının ortadan kaldırılmasına ilişkin- 2118 sayılı kararın uygulanmasına dair, ofislerinin geçtiğimiz ay boyunca Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) için çalışan meslektaşlarıyla düzenli temas halinde olduğunu ifade etti. 

“Suriye’nin OPCW Teknik Sekreterliği’nin Suriye Bilimsel Çalışma ve Araştırma Merkezi’nin Berzah tesislerinde Liste 2 kimyasalının tespit edilmesiyle ilgili soru sonlandırmasını sağlayacak yeterli teknik bilgi veya açıklamayı henüz sağlamamasını anlıyorum.” dedi. COVİD-19’un gidişatına bağlı denetlemeler  OPC Teknik Sekreterliğinin, merkeze bağlı Barzah ve Jamrayah tesislerinde hâlâ iki tür teftiş gerçekleştirmeyi planladığını, ancak bu ziyaretlerin COVİD-19 salgınının gidişatına bağlı olduğuna dikkat çekti.
Nakamitsu ayrica, Suriyeli yetkililerle teması sürdürüp gelişmelerle ilgili OPCW Yürütme Kurulunu bilgilendirmeye devam edeceğini bildirdi.

Örgütün Gerçeği Bulma Misyonunun, bu esnada Hükümet ve Kimyasal Silahlar Sözleşmesine Taraf Devletlerle bir dizi olay hakkında görüşmekte olduğunu ve Suriye’de Bulunduğu iddia edilen kimyasal silah kullanımıyla ilgili mevcut tüm bilgileri incelediğini belirtti.  Soruşturma Ve Tespit Ekibi’nin, 8 Nisan 2020’deki ilk raporunun ardından, Gerçeği Bulma Misyonunun Suriye’de kimyasal silahların kullanıldığı veya muhtemelen kullanıldığını tespit ettiği olayları araştırmaya devam ettiğini belirtti.  

OPCW cevap bekliyor

Nakamitsu, OPCW Teknik Sekreterliği’nin, OPCW Genel Müdürü Tarafından Suriye Dışişleri ve Yabancılardan Sorumlu Bakan Yardımcısı’na Gönderilen ve “Suriye Arap Cumhuriyeti’nin Kimyasal Silahlar Bulundurma Ve Kullanması” konusuyla alakalı ülkenin OPCW Yürütme Konseyi karari EC-94/ARALIK.2 kapsamındaki yükümlülüklerini özetleyen 20 Temmuz 2020 tarihli mektubuna henüz bir yanıt almadığını ifade etti.  Mektupta Söylendiği gibi Teknik Sekreterlik, 90 günlük mecburi süre içinde gerekliliklerini yerine getirmesi konusunda Suriye Rejimine yardımcı olmaya hazır denildiği belirtildi.  

“Kimyasal silahların kullanımının kabul edilemez” olduğunu vurgulayan Nakamitsu, Sorumluların kimliklerinin saptanıp sorumlu tutulmaları gereği yüksek önem taşımaktadır dedi. Kurulun bu konu üzerinde birlik olacağı yönündeki umudunu ifade ederek “Kimyasal silah kullanımı mesuliyetini sağlamak bizim sorumluluğumuzdur” dedi

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.