Published On: Wed, Sep 16th, 2020

BM’den hükümetlere salgında krizi atlatmak için “insan hakları” çağrısı

CENEVRE (TURKISH JOURNAL)- Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet yeni dönemin başlaması nedeniyle dünyanın içinde bulunduğu durum nedeniyle yaptığı açıklamada, vatandaşlarına sağlık hizmetleri ve sosyal güvence sunan hükümetlerin coronavirüsü salgının yarattığı şok etkisini daha hafif atlatabileceğini belirterek, hükümetlere insan hakları rehberliğinden acil eylem çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, bir çok ülkenin coronavirüsü salgınına insan hakları temelli politikalarla karşılık verdiklerini ve bu tür ülkelerin salgının şokunu hafif atlacağını belirtti.

Açıklamasında, Bachelet, yoksulluk ve gerilimlerin arttığı ve birçok insanın daha iyi bir yaşam umudunda keskin bir düşüşün olduğu bu dönemde, insan hakları rehberliğinin devletlerin ve halkların krizi atlatmasına yardımcı olacağını vurguladı.

Bachelet, mali gücü olmayanların sağlık hizmetlerine erişimini sağlayan, işini kaybedenlere nakit para, acil gıda ya da ihtiyaç yardımı yapan ülkelerin salgının neden olduğu ekonomik ve sosyal krize karşı daha güçlü olabileceğini belirtirken, bu tür hizmetleri sunan ülkelerin coronavirüsü salgının yarattığı şok etkisini daha hafif atlatabileceğini ifade etti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>