BM Özel Raportörü’nden Suudi mahkemesinin Kaşıkçı kararına tepki: Kararın yasal ve ahlaki meşruiyeti yok

CENEVRE – Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti davasındaki kararın yasal ve ahlaki meşruiyeti olmadığını belirtti.

BM Raportörü Callamard, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki Ceza Mahkemesi’nde, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili dava sonucuna tepki gösterdi.

Callamard karara ilişkin art arda attığı twitter mesajlarında, savcının tutumunu “adalet parodisi” olarak yorumlarken, “Kararın hiçbir yasal ve ahlaki meşruiyeti yok. Adil, insaflı ve şeffaf olmayan bir süreci tamamladılar” ifadesini kullandı.

Suudi üst düzey yetkililerin soruşturma ve yargılamadan neredesye hiç etkilenmeden serbest kaldığını vurgulayan Callamard, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Devletin tepesindeki kişi olan Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın bireysel sorumluluğuna gelince, ülkesinde her türlü anlamlı incelemeye karşı iyi korundu.”

Raportör Callamard mesajlarında ayrıca, ABD istihbaratının Kaşıkçı cinayetinde Selman’ın rolüne ilişkin elindeki bilgileri paylaşması çağrısında da bulunurken, Suudi Arabistan’da adaletin sağlanmadığı bir ortamda gerçeklerin açıklanmasının önemine vurgu yaptı.

Callamard idam cezasının hafifletilmiş olmasını ise memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Suudi Arabistan’daki Kaşıkçı davasında bugün açıklanan mahkeme kararında, yargılanan sanıklardan 5’ine 20’şer, birine 10, 2 kişiye de 7’şer yıl hapis cezası verildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.