Başkan Trump gönlüne göre bir kurultayla resmen partisinin başkan adayı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da düzenlenen programla sona eren Cumhuriyetçi Parti Kongresi’nde (kurultay) 4 yıl daha görev yapmak amacıyla resmen patisinin 2020 Başkan adayı oldu.

Başkan Trump, Beyaz Saray bahçesinde düzenlenen, Covid-19 salgının en önemli iki tedbiri maske takma ve sosyal mesafe kurallarının uygulanmadığı sıra dışı özel programla başkanlık adaylığını kabul etti.

Cumhuriyetçilerin kurultayında, parti delegelerinin Başkan Trump’ı 3 Kasım 2020’de yapılacak ABD’nin 59. Başkanlık seçimlerinde partinin başkan adayı göstermesi ve Trump’ın adaylığı kabul etmesiyle sona erdi.

Trump’tan önce programda konuşan kızı ve danışmanı Ivanka Trump Washington elitlerinin babasına karşı olduğunu belirtirken, “Washington Donald Trump’ı değiştirmedi, Donald Trump Washington’u değiştirdi.” ifadesini kullandı.

Ivanka Trump’tan önce konuşan eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani de konuşmasında Demokrat Partililerin yönetimindeki şehirlerde şiddet olaylarının arttığını ileri sürerken, Başkan Trump’a “ulusumuzu tekrar güvenli hale getir” talebinde bulundu. Giuliani’nin bu sözü, partinin 2016’daki kongresinin teması olan “Amerika’yı Yeniden Güvenli Hale Getirin”i akıllara getirdi. Başkan Trump da buna benzeyen “Amerika’yı Yeniden Büyük Yap” sloganını daha ilk seçim kampanyasından bu yana kullanmaya devam ediyor.

Cumhuriyetçilerin kurultayının son günkü programda, etkili konuşmasıyla büyük alkış alan kızı Ivanka Trump, günün son konuşmasıcı olarak Başkan Trump’ı takim ederken, Trump eşi Melania Trump’la ile ele ele sahneye geldi.

Trump konuşmasının başında eşi Melania Trump, kızı Ivanka Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence ve eşi Karen Pence’i anıp, alkışlatırken, programa davet edilen sınır güvenlik elemanlarını da özel olarak andı.

Cumhuriyetçilerin kurultayında, Türkiye’yi hatırlatırcasına, Trump ve yandaşlarının ayrıştırıcı dili öne çıkarken, Trump’ın “yerli ve milli” olduğu ileri sürüldü. 4 yıla yakın yönetimde olmalarına rağmen, bir çok sorunun sorumlusu olarak Demokratlar ve Washington elitlerinin gösterildiği kurultayda Trump’ın 4 yıl daha görevde kalarak sözde devrimlerine devam etmesi istendi.

4 yılda Biden’in 47 yılından fazla iş yapma iddiası

Konuşmasının merkezine, Demokrat Parti’nin adayı eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ı alanTrump, siyahiler için ilk Cumhuriyetçi Başkan Abraham Lincoln’dan sonra en çok kendisinin çalıştığını iddia ederken, kendisinin Biden’ın 47 yıllık siyasi hayatında yaptığından daha çok iş yaptığını iddia etti.

Trump konuşmasına şunları kaydetti:

“Biden tarihin yanlış tarafında yer alarak hayatını harcadı. Bugüne kadar imzalanmış en kötü ticaret anlaşması NAFTA felaketine oy verdi. Çin’in Dünya Ticaret Örgütüne girmesini destekledi. Güney Kore ile ticaret anlaşmasından ayan oldu. Yasadışı göçmenler için büyük af çıkarttı. Irak Savaşı için oy kullandı. Süleymani’nin (Kasım Süleymani) öldürülmesine karşı çıktı. DEAŞ’ın ortaya çıkmasına nezaret etti. Biden, Çin’in ekonomisinin güçlenmesine destek oldu. Çok iyi bir istihbarata dayanarak söyleyebilirim ki, Çin bu yüzden Biden’ı destekliyor ve umutsuzca seçimi onun kazanmasını istiyor. Biden seçilirse, Çin ülkemizin sahibi olacak. Ben seçilirsem, dünyada yol açtığı yıkım için Çin’den hesap soracağım.”

Konuşmasında, ABD’deki Covid-19 önlemlerinin hafifletilmesi gerektiğini ifade edip, bunun yapılmaması halinde insanların psikolojik sorunlar yaşayacağını ileri süren Trump, Biden’ın planının virüse bir çözüm olmadığını ve Biden’in planını “daha çok virüse teslim olmak.” şeklinde değerlendirdi.

Trump, Biden’la ilgili diğer bir iddiasında ise “Joe Biden’ın ajandası Çin yapımı (Made in China), benim ajandam Amerikan yapımı (Made in USA) .” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında, Biden’ın “Sosyalizmin Truva atı” olduğunu ileri süren Trump, Biden’in Amerikan değerlerini yıkacağını iddiasında bulundu.

Trump ayrıca, Biden’ın “zayıf” biri olduğunu ileri sürerken, emirlerini liberal riyakarlardan aldığını ve seçimi kazanması durumunda emniyet müdürlüklerinin bütçelerinde kesintiye gideceğini öne sürdü.

Birbirine yakın oturan ve maskesi olmayan 1000 civarında partilinin, Trump’ın konuşması sırasında, sık sık “4 yıl daha” sloganlarıyla sözünü kestikleri görülürken, programın sonunda Beyaz Saray’ın üzerinde havai fişek gösterisi yapıldı.

Cumhuriyetçilerin programı sırasında, Beyaz Saray’ın dışında “Siyahileri Hayatı Önemlidir” hareketi eylemcileri, polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren siyahi Amerikalıları da andıkları bir protesto eylemi düzenledi.

, , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.