Guterrest’ten “1,2 trilyon dolar gelir kaybı” ve “120 milyon işsizlik” uyarısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler’in (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, bugün yayınladığı video mesajında yeni tip coronavirüsü salgınının, turizmde gelir kaybının 1,2 trilyon dolara ulaşabileceği ve 120 milyon kişinin işini kaybedebileceği uyarısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Guterres’in dün yayınladığı ancak bugüne kadar ambargolu olan Turizm ve COVID-19 Politika konulu raporuyla ilgili video mesajıyla dünyaya hitap etti.

Genel Sekreter Guterres, video açıklamasında, salgının dünya genelinde her 10 kişiden 1 kişiye istihdam sağlayan turizme etkilerini dile getirdi.

Video mesajında turizmde gelir kaybının 1,2 trilyon dolara ulaşabileceği uyarısında bulunan Guterres, “2020’nin ilk beş ayında uluslararası turist girişleri yarıdan fazla azaldı ve turizmden elde edilen ihracat gelirlerinde 320 milyar dolarlık bir kayıp yaşandı.” ifadelerini kullandı.

Guterres açıklamasında ayrıca, turizm sektöründe 120 milyon kişinin işini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

Salgının özellikle gelişmekte olan ve birçok küçük ada devleti ile Afrika ülkeleri için hayati önemde olduğuna vurgu yapan Guterres, turizm sektörünün yeniden inşasının güvenli ve geri kazanımın iklim hedefleriyle uyumlu olması gerektiğini kaydetti.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.