Published On: Sat, Aug 22nd, 2020

BM Genel Kurulu Seçilmiş Başkanı Bozkır görevi öncesinde New York’taki ön çalışmalarına başladı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – BM 75. Genel Kurul Başkanlığı görevini 15 Eylül’de 74. BM Genel Kurul Başkanı Nijeryalı diplomat Ticcanı Muhammed Bande devralacak olan Büyükelçi Volkan Bozkır, New York’taki ön çalışmalarına başladı.

Hem Türk hem de uluslararası ekibi ile hazırlık çalışmaları yapan Volkan Bozkır’ın BM ofisindeki ilk ziyaretçisi, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu oldu.

Bozkır, Güneydoğu Asya Ulusal Derneği New York Komitesinin toplantısına konuşmacı olarak katılırken, göreve geldiğinde sıklıkla işbirliği yapacağı, BM Ekonomik ve Sosyal Konsey’nin (EKOSOK) Başkanı ve Pakistan’nın BM Daimi Temsilcisi Munir Akram’la bir görüşme gerçekleştirdi. Bozkır görüşmeyle ilgili açıklamasında, “BM Genel Kurulu gündemi, sorunlar ve öncelikler hakkında çok verimli bir görüş alışverişinde” bulunduklarını belirtti.

BM 74. Genel Kurul Başkanı Ticcani Bande ve COVID-19 konulu BM Genel Kurul Özel Oturumu’nun modalitelerine ilişkin istişareleri yürütecek Azerbaycan Daimi Temsilcisi Yaşar Aliyev ve Kanada Daimi Temsilci Yardımcısı Louise Blais ile bugün faydalı bir görüşme gerçekleştirdi.

Bozkır bu konudaki açıklamasında şunları kaydetti:

“COVID-19 ile mücadelede BM’nin rolünü ortaya koymak bakımından gerekli ve önemli bir girişim olarak değerlendirdiğimiz ve BM 75. Genel Kurulu sırasında Başkanlığını yapmaktan memnuniyet duyacağım bu özel oturumun, Kasım 2020’de gerçekleştirilmesinde fayda görüyorum.” dedi

BM Genel Kurulu’nun 75. oturumunun seçilmiş başkanı Volkan Bozkır, bu yılki genel görüşmelerde üye ülkelerden COVID-19 bağlamında çok taraflılığa odaklanmalarını istediğini vurgulayan bir mektubuda BM Üye ülke temsilcilerine yolladı.

22 Eylül’de başlayacak bu yılki BM genel görüşmelerinin ana temasının “İstediğimiz Gelecek, İhtiyacımız Olan Birleşmiş Milletler: Çok Taraflılığa Toplu Bağlılığımızı Yeniden Onaylama – Etkili Çok Taraflı Eylemle COVID-19 ile Yüzleşmek” olacağını belirten Bozkır, “COVID-19 salgınının tetiklediği küresel kriz göz önüne alındığında, bu kapsayıcı temaya daha spesifik bir odak eklemeye karar verdim” dedi.

Büyükelçi Bozkır, seleflerinden farklı olarak, COVID-19 nedeniyle bu yıl eylül ayında yapılacak genel görüşmelerde dünya liderlerini ağırlayamayacak. Bunun yerine, dünya liderlerinden Genel Kurul Salonunda önceden kaydedilmiş mesajlar ile yıllık üst düzey Genel Kurul görüşmelerinin yapılması planlanıyor.

BM Genel Kurulunun video konferanslar yolu ile yapılacağından dolayı New York şehri bu sene milyarca dolar kazancını kaybetmesi bekleniyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>