Yunan donanmasının Oruç Reis’e saldırı girişi püskürtüldü

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamada, Yunan donanmasının, Doğu Akdeniz’deki Türk sismik araştırma gemisi Oruç Reis’e saldırdığını ve Yunanistan’a ilk cevabın verildiğini bildirdi.

Türkiye’nin yeni NAVTEX ilan etmesinin ardından Oruç Reis gemisi, arama çalışması yapacağı bölgeye ulaşırken, Yunanistan’ın yanına başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerini yanına alarak saldırgan tutumunu devam ettirmesiyle, Doğu Akdeniz’de gerginliğin giderek tırmanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugünkü parti toplantısında yaptığı açıklamada, Oruç Reis’e saldırı olduğunu bildirerek şunları söyledi:

”Bir az önce yaptığı açıklamada Oruç reis gemisine saldırı girişimi yapıldığını ve gereken cevabı verdiklerini” belirtti. Peki Türkiye Yunanistan’ı Doğu Akdeniz’de vurdu mu? İki NATO ülkesi arasında tansiyonun giderek arttığı bir dönemde NATO da harekete geçti. Önceki gün Atina ile telefonda görüşen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in tansiyonu düşürmek ve itidal çağrısında bulunmak üzere Türkiye’ye geleceği bildirildi.

Bölgeden gelen bilgilerde, Yunan donanmasına ait Limnos fırkateyninin, Oruç Reis’e yönelik müdahale girişiminde bulunduğu ve TCG Kemalreis gemisinin müdaheleyi engellendiği belirtilirken, müdahale sonrasında Yunan donanmasına ait Limnos’un limana geri döndüğü ve 4 Yunan askerinin yaralandığı iddia ediliyor.

Oruç Reis sismik araştırma gemisi Türk donanması eşliğinde Akdeniz’deki çalışmalarına devam ederken, F-16’lar, SİHA ve İHA’lar ile ATAK helikopterleri de bölgede uçuş gerçekleştirdi.

NATO devreye girdi

İki NATO ülkesi arasında tansiyonun giderek arttığı bir dönemde NATO da harekete geçti. Önceki gün Atina ile telefonda görüşen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in tansiyonu düşürmek ve itidal çağrısında bulunmak üzere Türkiye’ye geleceği bildirildi. Bu hafta içinde Ankara’da olması beklenen Stoltenberg’in çeşitli temaslarda bulunacağı ve iki NATO üyesi ülkenin sıcak çatışmaya girmemesi için girişimlerde bulunacağı ifade ediliyor. Stoltenberg, Doğu Akdeniz’de yaşanan son gelişmelere ilişkin önceki gün Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis ile telefonda görüşmüştü. NATO Genel Sekreteri, Doğu Akdeniz’de gerilimin artmasıyla ilgili olarak Türkiye ve Yunanistan’ı aralarındaki meseleleri “müttefiklik dayanışması” ruhuyla çözüme kavuşturma çağrısında bulunmuştu.

Mavi Vatan’ın manası

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Ege ve Kıbrıs adasındaki Türk varlığını ortadan kaldırmak için 1960’lı yıllardan bu yana geliştirdiği politikalar, günümüzde tüm Doğu Akdeniz’i Türk denizciliğine kapatmayı, enerji kaynaklarından Türkiye ve Kıbrıs Türkü’nün en ufak bir pay almamasını hedefleyen seviyeye ulaşmış durumda. Türkiye ise Doğu Akdeniz’de yabancı devletlerin deniz yetki alanlarındaki hukuk dışı faaliyetlerini engellemeye yönelik 2002’de attığı ilk adımı, 2006 yılında başlattığı Akdeniz Kalkanı Harekâtı ile perçinledi. 2016 yılına kadar 14 yılda 14 izinsiz araştırma gemisi faaliyeti engellendi. Son bir yılda ise altı araştırma ve bir sondaj gemisinin yine Doğu Akdeniz’deki yasadışı faaliyette bulunma girişimleri Türk Deniz Kuvvetleri tarafından uluslararası hukuka uygun şekilde akamete uğratıldı. Türkiye 2019 yılında Doğu Akdeniz sahasında araştırma gemileri, savaş gemileri ve insansız hava araçlarıyla haklarını Yunanistan, GKRY, Mısır ve İsrail’in kurduğu ittifaka karşı ödün vermeden koruyor.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklarını korumak için verdiği mücadele 2020 yılında yeni aşamalarıyla da devam edecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki 2020 yılı bütçesi görüşmeleri öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplarken, Doğu Akdeniz’de gelecek yıl beş kuyu açılacağına dikkat çekerek, bölgedeki hidrokarbon kaynaklarının gerginlik değil, barış ve istikrar unsuru haline gelmesi için Türkiye’nin çabalarının süreceğine dikkat çekti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.