ABD’nin doğu kıyılarında kasırga alarmı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Atlas Okyanusu’nda oluşan ve ABD’nin doğu yakasında kuzeye doğru ilerleyen “1. Katagori”deki Isaias Kasırgası, Kuzey Carolina eyaleti kıyılarına ulaşırken, bir çok eyalette “acil durum” ilan edildi.

Ulusal Kasırga Merkezi’ne göre, Isaias Kasırgası, ABD’de ana karayı ilk olarak yerel saatle 23:30 sularıda Kuzey Carolina eyaletinin güneyinde bulunan Ocean Isle Beach’i vurdu. Merkez kasırganın ana karayı vurduğundaki şiddetinin ise Katagori 1 olduğunu açıkladı.

Toplamda ABD’nin doğu kıyılarında yaklaşık 112 milyonun yaşadığı bölgelerde etkili olması beklenen kasırga, ABD’de ana karaya çıktığı ilk yer olan Kuzey Carolina eyaletinin kıyı kesimlerinde şiddetli yağış ve rüzgara neden olurken, birçok bölgede su baskınlarına yol açtı.

Kuzey Carolina Ulaştırma Müdürlüğü (NDOT) ekipleri Ocracoke Adası’ndan 3 binden fazla kişiyi tahliye etti. Kuzey Carolina’nın doğu kıyısındaki bazı bölgelerde güvenlik gerekçesiyle pazartesi akşam 18:00’den salı sabahı 6:00 arasında sokağa çıkma yasağı kararı alındı.

Virginia, Maryland, New Jersey ve New York eyaletinde yerel yetkililer sel ve şiddetli rüzgar uyarısında bulunurken, acil yardım ve kurtarma ekipleri alarma geçti. Uyarı yapılan kentler arasında başkent Washington dahil, Philadelphia, New York ve Boston kenti de yer aldı. New York kentinin Aşağı Manhattan bölgesinde su baskınları uyarasında bulunulurken, belediyeye bağlı metro hizmetinin sağlayan Metropolitan Ulaştırma İdaresi (MTA), su baskınlarına karşı tedbirler aldı.

Şu ana kadar etkili olduğu Kuzey Carolina’da maddi zarar dışında 3 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Isaias Kasırgası, 2012’deki Sandy Kasırgasınından sonraki en etkili doğal felaket olduğu belirtiliyor.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.