Başkan Trump “sigorta ve banka dolandırıcılığı” soruşturmasıyla karşı karşıya

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – New York Manhattan Bölge Mahkemesi Savcılığı, ABD Başkanı Donald Trump ve şirketinin, “sigorta ve banka dolandırıcılığı” soruşturmasıyla karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Mahkeme Savcısı Cyrus R. Vance Jr. pazartesi günü mahkemeye yaptığı başvuruda hakimden Başkan Trump’ın ve şirketine yönelik daha önce var olan soruşturmaya ilaveten vergi kaçırma gibi diğer mali suçları kapsayacak daha geniş bir soruşturma amacıyla mahkeme celbi talebinde bulundu. Böylelikle Başkan Trump, ilişkisi olduğu ileri sürülen kadınlara yapıldığı belirtilen “sus payı” ödemelerinin yasaya uygunluğunun soruşturulmasının dışında, Trump ve 1923 yılında Trump’ın babası Fred Trump tarafından kurulan ve irili ufaklı yaklaşık 500 ticari kuruluştan oluşan “Trump Organization”, “sigorta ve banka dolandırıcılığı” soruşturmasıyla da karşı karşıya kalmış oldu.

Bu arada bir yılı aşkın süredir, vergi kayıtlarını mahkemeyle paylaşma celbinin gereklerini yerine getirmeyen Trump, New York Manhattan Bölge Savcılığının yeni celp talebini “Amerikan tarihinin en kötü cadı avının devamı” olarak yorumladı.

Trump, ABD Başkanı olarak pozisyonunun kendisini bu celbin gereklerini uygulamaktan muaf kıldığını ileri sürerken, ABD Yüksek Mahkemesi Trump’ın avukatlarının Başkan’ın görevdeyken cezai soruşturmaya tabi olamayacağı yönündeki iddialarını açık şekilde reddeden tarihi bir karara imza atmıştı. Ancak Trump’a bir alt mahkemeye, celbe neden karşı geldiğine dair yeni kanıtlar sunma hakkı tanınmıştı.

Bu arada, Manhattan Bölge Savcılığı Ağustos 2019’da, Trump’ın ilişkisi olduğu ileri sürülen iki kadına “sus payı” olarak ödendiği belirtilen yüksek meblağlarla ilgili süreçte yasaların çiğnenip çiğnenmediğini öğrenme amacıyla Trump’ın muhasebe şirketine bir celp göndermişti. Mahkeme dosyasında, bu ödemeleri planlayanın, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nce suçlu bulunan Trump’ın eski avukatı Michael Cohen olduğu kayıtlara geçmişti.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.