John Lewis’in cenaze töreni konuşmasını yapan Obama Trump’ı hedef aldı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Eski ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin efsanevi yurttaşlık hakları savunucusu Kongre Üyesi John Lewis son yolculuğuna uğurladığı cenaze töreninde görevinden ayrıldığından bu yana en siyasi mesajlar içeren konuşmasını yaparken, Başkan Donald Trump’ı hedef aldı.

ABD’nin 44. Başkanı Obama, efsanevi yurttaşlık hakları savunucu Lewis’in cenaze törenine katılıp, Lewis’e övgü konuşmasını yaparken, Başkan Trump karşıtı siyasi içerikli sert mesajlar verdi.

Obama konuşmasında, 3 Kasım 2020’de yapılacak Başkanlık seçimlerinin ertelenmesini isteyen ve barışçıl protestocuların eylemlerini dağıtmak için güç kullanılmasından yana olan Başkan Trump’ı ismini vermeden Portland’taki tutumununu eleştirirken, ırkçı Alabama Valisi George Wallace’ın 7 Mart 1965’te siyahi Amerikalıların eylemlerini durdurması için kolluk kuvvetlerine yetki vermesiyle kıyasladı.

Coronavirüsü salgını yüzünden seçmenlerin posta yoluyla oy kullanmalarının seçimin meşruiyetine gölge düşüreceğini belirterek 3 Kasım’da yapılacak Başkanlık seçimlerinin ertlenmesini isteyen Trump’ın bu talebini eleştiren Obama, seçmeni oy kullanmaktan caydırmak için elinden geleni yapanların olduğunu söyledi.

Obama bu konudaki açıklamasında şunları kaydetti:

“Biz burada otururken, iktidarda, oy merkezlerini kapatıp kısıtlayıcı kimlik yasalarıyla azınlıkları ve öğrencileri hedef alarak, hatta posta yoluyla kullanılacak oylara bağlı olacak bir seçimde Posta Servisi’nin altını oyarak insanları oy kullanmaktan caydırmak için ellerinden geleni yapanlar var.”

Kongre’ye Anayasa Mahkemesi’nin 2012 kararından bu yana, Başkan Trump ve Cumhuriyetçi Kongre liderlerinin değiştirme girişiminde bulunmadığı Oy Kullanma Hakları Yasası’nı yenilemeleri çağrısında bulunan Obama, “John’u onurlandırmak mı istiyorsunuz? O zaman uğrunda ölmeye hazır olduğu yasayı yeniden canlandırarak onu onurlandıralım” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.