ABD’de Cumhuriyetçilerin eski başkan adaylarından Herman Cain de Covid-19’a yenik düştü

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Yeni tür coronavirüsü Covid-19’a karşı tedbirlerin uygulanmasına karşı ülkenin bir an önce normalleşmesinden yana olan Başkan Donald Trump’la birlikte 2012’de Cumhuriyetçi Parti’deki başkanlık yarışında yer alan 74 yaşındaki siyahi Amerikalı Herman Cain Covid-19 salgınına yenik düştü.

29 Haziran’da yapılan Covid-19 testinin sonucu pozitif çıkan ve 1 Temmuz’da salgın nedeniyle Atlanta’da hastaneye kaldırılan Cumhuriyetçi Parti eski başkan adayı ve işadamı Cain’in yaşamını yitirdiği bildirildi.

Cain’in internet sitesinin editörü Dan Calabrese, Cain’in vefatıyla ilgili sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Cavid-19 teşhisiyle hastaneye kaldırıldığında bunun zor bir mücadele olacağını biliyorduk. Nefes almakta zorlandı ve ambulansla hastaneye kaldırıldı.” ifadelerini kullandı.

Calabrese açıklamasında ayrıca, “Son yıllarda oldukça sağlıklı olmasına rağmen, kanser geçmişi nedeniyle hala yüksek riskli bir gruptaydı” bilgisine yer verdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany de Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Cain’in “Amerikan rüyasını somutlaştırdığını ve Amerikan ruhunun en iyisini temsil ettiğini” belirtti.

Son haftalarda sıkça seyahat eden Cain, Başkan Trump’ın bir çok önemli mitinginde de yer almıştı.

2012 yılında Başkan Trump ile birlikte partinin siyahi adayları arasında bulunan Cain, Çay Partisi muhafazakarlarının beklenmedik bir kahramanı olurken, kendisinin şiddetle reddettiği cinsel suiistimalle suçlandıktan sonra yarıştan ayrılmıştı.

Cain, hakkındaki suçlamalara rağmen, Cumhuriyetçi Parti’deki muhafazakar çevrelerin favori isimleri arasında yer alırken, Başkan Trump’ın da daimi müttefiklerinden biri olarak biliniyordu.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.