ABD’de Covid-19 yüzünden can kaybı sayısı 150 bini geçti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Johns Hopkins Üniversitesi’ne göre, ABD’de yeni coronavirüsü COVID-19 salgınının neden olduğu hastalıklardan dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı 150 binin üzerine çıktı.

COVID-19 salgını ABD’nin tamamını yayılırken, hemen hemen her eyalette neredeyse kontrol edilmediğinden on binlerce kişi hastanelerde yaşam mücadelesi verirken, günde 750 binden fazla testin yapıldığı ülkede günlük vaka sayıları 50 binin üzerinde seyrediyor.

Salgını kontrol altına almadan erken normalleşmeye geçen, sosyal mesafe ve maske zorunluluğu getirmeyen Florida, Teksas ve Arizona gibi eyaletlerde salgın, can kayıplarıyla birlikte, günlük yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin en son verilerine göre ABD’de salgın yüzünden bu güne kadar 150 bin 34 kişi yaşamını yitirdi.

Salgında birinci dalga bitmeden ikinci dalga endişelerinin arttığı ABD’de, Alabama, Arizona, Florida, Georgia, Nevada, Rhode Island, Güney Carolina, Tennessee ve Teksas eyaletlerinde vaka sayılarındaki artışa paralel can kaybı sayısında da artış devam ediyor.

Georgia, Arizona, Louisiana, Tennessee, Kuzey Carolina, Alabama, Güney Carolina ve Illinois eyaletlerinin her biri geçen hafta 10 binin üzerinde salgın vakası bildirdi.

Maske takmayan Cumhuriyetçi Kongre Üyesi salgına yakalandı

ABD Kongresi’nde katıldığı etkinliklerde maske takmayı reddettiği için sık sık eleştirilerin hedefinde olan Cumhuriyetçi Partili
(Teksas) Kongre Üyesi Louie Gohmert’in Beyaz Saray’da yaptırdığı Covid-19 testi pozitif çıktı.

Başkan Donald Trump’la birlikte Teksas’taki seçim mitingine gitmek için Beyaz Saray’da test olan Gohmert, Trump’ın uçağına binemeyip, geri döndükten sonra yaptığı açıklamada,  “Bu virüsün başkalarına da bulaşmasını önlemek adına çok çok dikkatli davranacağım” ifadesini kullandığı dikkat çekti.

Pelosi Kongre’de maskeyi zorunlu yaptı

Kongre Üyesi Gohmert’e yapılan testlerin pozitif çıkmasının ardından, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Kongre binasında maske takılmasını zorunlu yaptı.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.