ABD’deki ikinci Halkbank davası

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’deki Rıza Sarraf ve Hakan Atilla’nın suçlu bulunmasından cesaret alan Halkbank müştekileri, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde banka aleyhine dava açtılar.

26 Mart’ta Halkbank aleyhine ABD’deki ikinci davaya imza atan 252 müşteki “sözde yaptırım ihlallerinden dolayı İran’dan alacaklarını tahsil edemedikleri”ni ileri sürerek, banka aleyhine suçlamalarda bulundu.

Halkbank müştekileri suçlamalarını, İran asıllı iş adamı Rıza Sarraf ve 32 ay hapis cezasına çarptırılan bankanın eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın davalarına dayandırdılar.

Dava dilekçesinde 2 milyar dolarlık tazminat talebine yer veren müştekiler, “ABD’nin yasaklarına rağmen Halkbank’ın İran ile yaptığı işlemlerden bir menfaat sağladığını” ileri sürerek, bankaya yönelik 4 ayrı suçlamada bulundular.

Müştekiler dava dilekçesinde, “İran’ın petrol gelirlerinin Halkbank’a aktırıldığı, Halkbank’ın İran adına aracı banka olarak hareket ettiği ve bu işlemlerden haksız kazanç elde ettiği” iddiasında bulundular.

Tebligat süreçlerinin işleyeceği davanın uzun sürmesi bekleniyor.

Davayla ilgili açıklamada bulunan Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Halkbank’a karşı, ABD’nin New York Bölge Mahkemesi nezdinde, hiçbir hukuki dayanağı olmayan yeni bir dava açıldığını belirterek, “Ne Halkbank ne de başka bir kurumumuz, ekonomik tam bağımsızlık hedefi ile çıktığımız bu yolda attığı adımlardan bir nebze geri durmayacaktır.” ifadesini kullanmıştı.

Bakan Albayrak açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer vermişti:

“Türkiye, bölgesinde gerçekleştirdiği terör operasyonlarından Doğu Akdeniz’de hakları için verdiği mücadeleye, Libya’da meşru hükümet ile iş birliğinden ekonomide tam bağımsızlık hedeflerine kadar izlediği uluslararası hukuk çerçevesindeki tüm politikalarını kararlılıkla ve korkusuzca sonuna kadar sürdürecektir.”

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.