Guterres: “Libya’da zaman bizden yana değil”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi’ndeki Bakanlar Düzeyindeki Libya toplantısında, “Libya’da zaman bizden yana değil” dedi.

BM Güvenlik Konseyi üyeleri, temmuz ayı dönem başkanı Almanya’nın Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın başkanlığında video konferans yöntemiyle Libya’yı görüştü.

BM Genel Sekreteri Guterres, BMGK üyesi 15 üye ülkenin dışında aralarında Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır’ın da olduğu bir çok ülke temsilcisi ve dışişleri bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda bir konuşma yaptı.

Guterres konuşmasında, Libya’daki çatışmanın, “dış müdahelenin benzeri görülmemiş seviyelere ulaşmasıyla yeni bir döneme” girdiğini ifade etti.

Ekipman ve yabancı paralı askerlerin çatışmaya dahil olması nedeniyle Libya’da “zaman bizden yana değil” diyen Guterres, “Berlin ilkelerine” yeniden bağlılık çağrısında bulunurken, siyasi bir süreci devam ettirmek için ateşkesin gerekliliğine vurgu yaptı.

Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame’nin mart ayında görevi bırakmasıyla boşalan BM Libya Özel Temsilcisi’nin seçiminin hızlandırılması gerektiği uyarısında bulunan Guterres, Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu’nun (UNSMIL) görevini zorlu şartlarda yerine getirdiğini vurguladı.

Nisan ve haziran ayları arasında BM misyonunun en az 102 sivilin ölümünü ve 254 sivil yaralanmasını belgelediğini bildiren Guterres, 2020’nin ilk çeyreğine göre yüzde 172 artış olduğunu ifade etti. Guterres, saldırılarda tıbbi tesislere en az 21 saldırı düzenlendiğini, ambulanslar ve sağlık personelinin hedef alındığını sözlerine ekledi.

Libya’da teyit edilen koronavirüs vakalarının sayısı haziran ayında yedi kat arttığını belirten Guterres salgının gerçek ölçeğinin çok daha yüksek olabileceğini kaydetti.

Toplantıda Almanya, Sirte ve Cufra’nın askerden arındırılması görüşünü dile getirirken, ABD de Hafter’e destek veren Rus savaşçılar başta olmak üzere tüm dış güçlere karşı olduğunu ve Rusya’nın doğrudan savaşın bir tarafı olduğunu bildirdi. Bakanlar düzeyinde toplantıda Rusya’yı temsil eden BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise bölgede Rus askerlerinin olmadığını ileri sürdü.

Toplantının sonunda Libya adına söz alan BM Daimi Temsilcisi Tahir es-Sunni de ülkede Rus askerlerinin olmadığını ancak paralı Rusların savaştığını belirterek, bunların geri çekilmesi çağrısında bulundu.

2011’de Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin girişimleriyle başlatılan NATO destekli saldırıda ülkenin lideri Muammer Kaddafi devrilirken, bugüne kadar Libya’da huzur tesis edilemedi. 2014’ten bu yana, Libya’da BM tarafından da tanınan başkenti Trablus olan meşru bir hükümet kuzeybatıyı kontrol ederken, başta Rusya olmak üzere, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Fransa’nın desteklediği askeri lider Halife Haftar yönetimindeki güçler ise ülkenin doğusundaki petrol yataklarının da bulunduğu Bingazi’yi kontrolü altında tutuyor.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.