Trump’ın seçim mitingine katılan maske karşıtı eski başkan aday adaylarından Cain, COVID-19 yüzünden hastaneye kaldırıldı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Başkan Donald Trump’ın, haziran ayında Oklahoma’nın Tulsa kentinde düzenlenen seçim mitingine katılan
2012’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından Herman Cain coronavirüsü teşhisiyle Atlanta’da hastaneye kaldırıldı.

Başkan Trump’ın Tulsa’da 20 Haziran’da düzenlenen mitingine katılan seçim kampanyası ekibinden sekiz kişinin COVID-19 testi pozitif çıkmasının ardından partinin önde önde gelen isimlerinden, 73 yaşındaki Herman Cain de virüse yakalanan isimler arasında yer aldı.

Cain, testinin pozitif çıkmasından hemen önce, Başkan Trump’ın Güney Dakota’daki katılacağı etkinlikte maske zorunlu olmayacağını belirten maske karşıtı bir twitter paylaşımında bulunmuştu.

Cain’in virüsü, Trump’ın kampanya etkinliğinde almış olabileceği ihtimaller arasında bulunuyor.

Üst üste 5 gündür rekor vaka artışı

ABD’de 50 eyaletin 37’sinde son iki haftadır önceki iki haftaya göre vaka sayılarında artış yaşanırken, Florida’da bir günde yeni vaka sayısı 10 bini Teksas’ta da 8 bini aştı. ABD genelinde ise 55 Bin 274 yeni vaka ile bir günde en yüksek vaka sayısına ulaşıldı.

Teksas’ta maske zorunluluğu

Perşembe günü coronavirüsü yeni vaka sayısının 8 bini ve salgın yüzünden hastaneye kaldırılanların sayısının 7 bini, geçen Teksas eyaletinde maske zorunluluğu getirildi.

Eyalet Valisi Greg Abbott’un aldığı maske kararına göre, kuralını ilk kez ihlal edenlere yazılı veya sözlü uyarı; ikinci kez ihlal edenlere ise 250 dolara varan para cezaları verilecek.

Maske zorunluluğundan küçük çocuklar, sağlık sorunu olanlar ve açık havada spor yapanlar muaf olacak.

Vali Abbott bu konudaki mesajında şunları kaydetti:

“Son birkaç hafta içinde vaka sayısında keskin ve gözle görülür bir artış yaşandı. Virüsün yayılmasını yavaşlatmaya yeniden odaklanmamız gerekiyor. Ancak bu kez bunu Teksas’a kilit vurmadan yapmak istiyoruz”

Leave a Reply

Your email address will not be published.