Published On: Wed, Jun 24th, 2020

ABD’nin yeni terör raporu

Share This
Tags

WASHINGTON – ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “Terörizm 2019 Ülkeler Raporu”nda PKK ve YPG’nin Türkiye sınırları içinde çeşitli terör eylemleri gerçekleştirdiği kaydedilirken, ilk kez “Türkiye’nin YPG’yi PKK’nın uzantısı olarak gördüğü” ifadesi yer aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı “Terörizm 2019 Ülkeler Raporu”nu açıkladı.

ABD ve ortaklarının uluslararası terör örgütü DAEŞ’in yenilmesi ve yok edilmesinde büyük rol oynadığı belirtilen raporda, ABD’nin El Kaide ve ilişkili grupların etkisiz hale getirilmesi için yaptığı çalışmalara 2019 yılında da devam ettiği belirtildi. Raporda El Kaide’nin özellikle Usame bin Ladin’in oğlu Hamza bin Ladin’in öldürülmesiyle ciddi bir gerileme yaşadığı ifade edildi.

Türkiye’nin YPG’yi PKK’nın uzantısı olarak gördüğü ifadesi

Raporun Türkiye bölümünde, Türkiye’nin içeride terör örgütü PKK, dışarıda da terör örgütü DEAŞ ile mücadele ettiği vurgulanırken, özellikle DEAŞ’e karşı verilen mücadelede aktif rol oynadığı belirtildi.

Raporda PKK ve YPG’nin Türkiye sınırları içinde çeşitli terör eylemleri gerçekleştirdiği kaydedilirken, ilk kez “Türkiye’nin YPG’yi PKK’nın uzantısı olarak gördüğü” ifadesi yer aldı.

Raporun Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) değinilen bölümünde, Türkiye’nin FETÖ’yü “terör örgütü” olarak tanımladığı ve bu kapsamda yurt içinde ve yurt dışında yoğun tutuklamalar gerçekleştirdiği belirtilirken, örgütün ABD’nin terör örgütleri listesinde olmadığına vurgu yapıldı. Geçen yılki raporda FETÖ elebaşı Fetullah Gülen için yapılan “sürgündeki din adamı” tanımından din adamı ifadesinin kaldırıldığı görüldü.

Terör sponsoru ülkeler ve Çin’in sözde terörle mücadelesi

İran, Sudan, Suriye ve Kuzey Kore, “terör sponsoru” kategorisinde yer aldığı raporda Çin Komünist Partisinin “terörle mücadele” adı altında özellikle Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yoğun izleme ve takip faaliyetlerinde bulunduğu kaydedilirken, “Çin hükümetinin terörle mücadeleye yönelik kitlesel izleme ve kontrol, sansür, dini ve etnik azınlıkların asimilasyonu gibi baskıcı yaklaşımı insan haklarını göz ardı ediyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>