Published On: Wed, Jun 24th, 2020

ABD, göçmen ve çalışma vizelerinin askıya alınma süresini yıl sonuna kadar uzattı

Share This
Tags

WASHINGTON – ABD Başkanı Donald Trump, göçmen girişi kısıtlamasını, bazı çalışma vizelerini de kapsayacak şekilde genişleterek, yıl sonuna kadar uzatan başkanlık kararnamesini imzaladı.

Başkan Trump, 22 Nisan’da imzaladığı 60 gün geçerli olmak üzere ABD’ye göçmen girişini askıya alan kararnameyi yıl sonuna kadar uzatan ve göçmen olmayan bazı vize türlerini de ilave kapsamına alarak yeni kararnameyle, coronavirüsü salgını sonrasında istihdamda Amerikan vatandaşlarına öncelik verilmesini amaçlıyor.

Yeni kararnameyle, ABD’ye 2020 sonuna kadar “göçmen vizesi” sahibi kişiler alınmayacak ve bazı “göçmen olmayan vize” kategorisinde olan ve çalışma imkanı tanıyan vizeler de kararname kapsamına dahil edildi.

Yeni kararnameye etkilenecek vize türleri şu şekilde sıralanıyor:

“Göçmen olmayan vize” kategorisindeki vasıflı işçilere verilen H-1B, bu vize sahiplerinin eşlerine verilen H-4, mevsimlik işçilere verilen H-2B, işverenleri tarafından yurt dışı pozisyonlarına atanan yöneticilere verilen L-1 ve staj, work and travel, eğitim kampları gibi eğitim programlarına katılan kişilere verilen J-1 vizeleri de kararname kapsamında yer alıyor. H-1B vize programında vize için en yüksek maaş sahibi kişilere öncelik verilecek.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>