ABD’nin Suriye yönetimine yaptırım kararları yürürlüğe girdi

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft’ın BM Güvenlik Konseyi’ndeki konuşmasında, Suriye yönetimine yaptırım kararları aldığını açıklamasının ardından Dışişleri Bakanı Mike Pompeo aracılığıyla duyurulan yaptırımlar, 17 Haziran itibariyle yürürlüğe girdi.

Büyükelçi Craft BM Güvenlik Konseyi’ndeki konuşmasında, 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasası’nın bir parçası olarak kabul edilen yasaya göre Suriye yönetimine karşı alınacak yaptırım kararları konusunda açıklamada bulundu.

Açıklamasında, ”Trump yönetimi yarın Esad rejiminin askeri zafer elde etmesini önleme ve rejimi ve müttefiklerini BM denetimindeki siyasi sürece döndürme konusunda kararlı adımlar atacak” ifadelerini kullanan Craft, yaptırım kararının ABD Başkanı Donald Trump’ın Aralık 2020’de imzaladığı ‘Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası’ kapsamında uygulanacağını bildirdi.

Craft yaptırımlarla rejimin kendi halkına karşı vahşetini destekleyen ve finanse edenleri caydırmayı hedeflediklerini belirtirken, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da kararların, Esad’ın Birleşmiş Milletler ile müzakere masasına çekmek için gelir kaynaklarını sonlandırmak amacıyla alındığını bildirdi. Pompeo açıklamasında ayrıca “Gelecek hafta ve aylarda daha çok yaptırım uygulanacaktır” ifadesini kullandı.

İsmini, 2011-2013 yılları arasında Beşar Esat rejiminin halka yaptığı işkenceleri belgeleyen 55 bin civarında fotoğrafı dünya basınına sızdıran ‘’Caesar’’ kod adlı eski bir Suriye askeri polisinden alan yasaya göre uygulanacak yaptırımlar Esad ve eşi ile birlikte 39 kişi ve şirketi kapsıyor.

Esad’ın kız kardeşi Büşra, erkek kardeşi Mahir, eşi Manal, Şam Ticaret Odası Başkanı Muhammed Hemşo, eşi Rania El Dabbas, oğlu Ahmed, Mahir Esat’ın yardımcısı Hasan Ali ve Suriye Ordusu’nun dördüncü bölüğü komutanlarından Samir el Dana da yaptırım listesinde yer alan isimler arasında bulunuyor.

Yeni kararda Suriyeliler’le iş yapan ve Suriye vatandaşı olmayan kişilerin de hedef alındığı ve yapılanma faaliyetlerine katılarak Suriye çatışmasından faydalananlar için de yaptırımlar öngörüldüğü dikkat çekiyor.

Bakanlığın tasarıyla ilgili açıklamasında, Trump yönetiminin, Suriye halkının BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 kararı doğrultusunda Suriye’deki çatışmaya kalıcı bir siyasi çözüm çağrısına cevap vermeye kararlıdır ifadesi yer alırken şunlar kaydedildi:

“Esad rejiminin bir seçeneği var: Neredeyse on yıl süren çatışmanın barışçıl çözümü için geri dönüşü olmayan adımlar atın veya daha fazla yaptırımlarla karşı karşıya kalın.”

Bu arada, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen de BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı açıklamada, ağustos sonuna doğru Cenevre’de Suriye’deki iç savaşın taraflarını anayasa müzakereleri için bir araya getirmeyi umduğunu dile getirdi.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.