Trump: Dünyanın polisi değiliz ancak eğer halkımız tehdit altındaysa, asla eyleme geçmek için tereddüt etmeyeceğiz

WEST POINT, NY – ABD Başkanı Donald Trump, yeni subay adaylarının mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada “uzak topraklarda, sonsuz savaşlarda savaşmak zorunda kalmayacak”larını belirterek, “Biz dünyanın polisi değiliz ancak ancak düşmanlarımız şunu da bilmeli ki, eğer halkımız tehdit altındaysa, asla eyleme geçmek için tereddüt etmeyeceğiz” dedi.

Başkan Trump, New York eyaletindeki West Point ABD Askeri Akademisi’nde yapılan 2020 mezuniyet ve yemin töreninde bir konuşma yaptı.

Coronavirüsü salgını nedeniyle sosyal mesafe kurallarına göre yapılan West Point’teki Askeri Akademisi’nde törende yeni mezunlara hitap eden Başkan Trump, konuşmasında şunları kaydetti:

“Sonsuz savaşlar dönemini sonlandırıyoruz. Amerika’nın elzem çıkarlarını korumaya yönelik, net ve yenilenmiş bir odak noktamız var artık devrede. Pek çok kişinin adını dahi duymadığı çok uzak bölgelerdeki eski çatışmaları çözmek ABD birliklerinin görevi değildir. Biz dünyanın polisi değiliz ancak düşmanlarımız şunu da bilmeli ki eğer halkımız tehdit altındaysa, asla eyleme geçmek için tereddüt etmeyeceğiz ve bundan sonra savaşırken sadece kazanmak için savaşacağız”

1100’den genç subay adayının katıldığı yemin ve mezuniyet törenindeki konuşmasında yeni mezunlara, “Tüm farklılıkları aşmak ve gerçek birliği sağlamak için paylaşılan ulusal gücün örneklersiniz.” diyen Trump, “Çiftliklerden ve kentlerden, büyük-küçük farklı eyaletlerden, farklı ırk, din, renklerden geliyorsunuz. Ancak buraya girdiğinizde, Amerikan ulusuna onurla hizmet eden tek bir ekibin, bir ailenin parçası oluyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Başka Trump konuşmasında, son dönemde gündeme gelen ülkedeki ırk adaletsizliği kınayan ifadeler kullanmadığı dikkat çekerken, ABD’nin “çalkantılı” bir dönemden geçtiğini belirtti. Trump, “Tarihsel olarak Amerika’yı benzersiz kılan şey, kurumlarının anın tutku ve önyargılarına karşı dayanıklılığıdır. Zaman çalkantılı olduğunda, yol sert olduğunda, en önemli şey kalıcı, zamansız ve ebedi olmaktır” ifadelerini kullandı.

Miting tarihini değiştirdi

Bu arada miting tarihiyle ilgili yoğun eleştiriler alan Trump, attığı Twitter mesajında ülkede köleliğin sona erdiği tarihin yıl dönümü olan 19 Haziran’da Oklahoma’nın Tulsa kentinde yapacağı mitingin tarihini 20 Haziran olarak değiştirdiğini açıkladı.

Fotoğraf: Selçuk Acar, Turkish Journal, 2019, West Point, NY.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.