Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, yeni Genel Kurulu Başkanını seçiyor

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Ali Cinar – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 75. dönemi için Türkiye’den Volkan Bozkır’ı aday olarak düşünüyor.  Seçim esnasında uygulanan sessizlik prosedürü sırasında, gizli bir oylamanın istendiği açıklandı. Gizli oylama, 17 Haziran tarihinde BM Genel Kurulu Salonu’nda gerçekleşecek.

Meclisin Üye Devletler arasında bölgesel rotasyon uygulamasına göre, 75. Dönem BM Genel Kurulu Başkanı, Batı Avrupa ve Diğer Devletler Grubu’ndan (WEOG) seçilecek.  Şubat 2020’de Grup, Bozkır’in 2020-2021 dönemi başkan adaylığını onayladı. Bozkır, eski bir Türkiye Parlamento Üyesi ve Avrupa Birliği Bakanı.

75. dönem için yaptığı vizyon bildirisinde, Bozkır, BM reformlarının uygulanmasını ve BM Genel Sekreterinin 2020 vizyonunu desteklemeye söz veriyor. Ve şu üç konuya öncelik vereceğini bildiriyor;

·     –  Birleşmiş Milletler’in 75. yıldönümünden yararlanarak, kurallara dayalı uluslararası sistemin yeri doldurulamaz doğasının ve çok taraflılığın öneminin altını çizmek;

·       Korunmasız grupların, muhtaç insanların ve mülteci, göçmen ve vatansız kişiler gibi baskı altındakilerin ihtiyaçlarını ele almak ve insani yardım ve uluslararası insancıl hukuka saygı duyulmasını sağlamak;

·       En az gelişmiş ülkeler (EAGÜ) de dahil olmak üzere özel durumlara sahip ülkelerdeki Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının (SKA) uygulamasına odaklanmak.

Vizyon bildiriminde ayrıca, Genel Sekreterin BM’deki her düzeyde cinsiyet eşitliğine ulaşma hedefine destek verdiğini ifade ediyor. Bozkır, Dördüncü Dünya Kadın Konferansı’nın 25. yıldönümünde BM Genel Kurulu’nun üst düzey toplantısının 23 Eylül 2020 tarihinde 75. genel müzakereler arasında gerçekleşeceğini vurguladı.

15 Mayıs 2020 tarihinde, aday ve Üye Devletler arasında sanal bir toplantı gerçekleşti. 27 Mayıs’ta BM Genel Kurulu Başkanı Tijjani Muhammad-Bande, Bozkır’ın Üye Devletler tarafından seçilmesi için sessizlik prosedürü başlattı. COVID-19 salgını nedeniyle yüz yüze görüşmeler yapılamadığından BM Genel Kurulu kararlarını almak için sessizlik prosedürü uygulanıyor.

Fakat, 2 Haziran tarihinde Muhammad-Bande gizli oylama teklifi geldiğini bildirdi. Oylama, 17 Haziran’da, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi olmayan üyeleri ile BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi üyelerinin seçim oylamasıyla aynı anda gerçekleşecek.

Gizli oylamanın yürütülmesi için, her BM üye devleti, belirlenen zamanda BM Genel Kurulu Salonu’nda oy kullanması için bir temsilci kaydedecek. Muhammed-Bande salondaki işlemleri denetleyecek, seçim memurları seçimi gözlemleyecek ve sonucu belgeleyecek.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.