BM Genel Sekreteri Guterres’ten ırkçılık karşıtı protestolara destek

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD’de başlayan ve dünyaya yayılan ırkçılık karşıtı protesto gösterilerine, BM personelinin gösterilere katılımının yasak olmadığını belirterek dolaylı destek verdi.

ABD’nin Minneapolis kentinde siyahi Amerikalı George Floyd’un beyaz Amerikalı bir polis tarafından öldürülmesinin ardından ABD’de başlayan ırksal eşitsizlikler ve polisin aşırı güç kullanmasına karşı barışçıl protestolarını destekleyen BM Genel Sekreteri Guterres, ABD makamlarına protestocuların seslerine kulak vermelerini içeren açıklamasından sonra şimdi de dünyanın bir çok bölgesine yayılan ırkçılık karşıtı protestoları dolaylı şekilde destekledi.

Genel Sekreter Guterres, BM çalışanlarına gönderdiği mektubunda, dünya genelindeki ırkçılık karşıtı protesto gösterilerine katılmalarının yasak olmadığını belirterek ABD’den sonra kürese gösterilere de desteğini belirtmiş oldu.

Mektubunda Gurterres, BM mensuplarının ırkçılık karşısında ya tarafsız kalmaları gerektiğini, ya da tarafsızlıklarını eylemlere özel kapasitede destek vererek bozabileceklerini belirtti. Guterres, BM mensuplarının tamamen özel bir kapasitede kalmak şartıyla ırkçılık karşıtı eylemlerle dayanışma göstermelerinde ve barışçıl sivil eylemlere katılmalarında bir yasağın olmadığını ifade etti.

Mektubunda, “Birleşmiş Milletlerin ırkçılık konusundaki konumu çok net: Bu bela BM Şart’nı ihlal ediyor ve temel değerlerimizi düşürüyor” ifadesine yer veren Guterres şunları kaydetti:

“Her gün, dünyadaki çalışmalarımızda, katılımı, adaleti, haysiyeti teşvik etmek için üzerimize düşeni yapmaya ve ırkçılığın tüm tezahürleriyle mücadele etmeye çağırıyoruz ” ifadelerini kullandı.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.