New York polisinden bir gecede bin 200’e yakın gözaltı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar- New York Emniyet Müdürlüğü (NYPD) ekipleri, New York’taki gece sokağa çıkma yasağını delen yaklaşık 1200 protestocuyu gözaltına aldı.

ABD’nin Minneapolis kentinde siyahi Amerikalı George Floyd’un beyaz Amerikalı bir polis tarafından öldürülmesiyle New York’ta başlayan gün içindeki barışçıl protestolar devam ediyor.

New York polisi bu barışçıl protestoların ardından bazı protestocuların gece yaptığı yağmaları önlemek için kent çapında uygulanan gece sokağa çıkma yasağını delenlere bu kez göz açtırmadığı ve daha sert davrandığı dikkat çekti.

NYPD ekipleri bu gece şu ana kadar Brooklyn’de Atlantic Caddesi ile Washington Caddesinin kesiştiği noktada yaklaşık bin civarında protestocuyu, Manhattan’da ise 5. Cadde ile 59. Sok kesişiminde 200 civarında protestocuyu gözaltına aldı.

New York’ta akşam saatlerinde yaşanan yağma olaylarının ardından, cadde üzerindeki mağazaların büyük bir çoğunluğu camlarını tahta plakalarla kapatırken, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, akşam 20:00’dan, sabah 5:00’a kadar olan sürede sokağa çıkma yasağı kararı almıştı.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.