New York’taki gece sokağa çıkma yasağı bir haftaya uzatıldı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin Minneapolis kentinde siyahi Amerikalı George Floyd’un beyaz Amerikalı bir polis tarafından öldürülmesinin ardından düzenlenen protestolarla başlayan yağmaları önelemek için New York’ta uygulanan gece sokağa çıkma yasağı bir haftaya uzatıldı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio bugün düzenlediği basın toplantısında, daha önce sadece pazartesi günü 23:00’dan sabah 5:00 kadar olan gece sokağa çıkma yasağını akşam 20:00’dan sabah 5:00’a olmak üzere pazar gününe kadar uzatıldığını açıkladı.

Vali Cuomo sorumluluğu Blasio’ya attı

New York Valisi Cuomo, New York Belediye Başkanı de Bill de Blasio basın toplantısı düzenlediği saatlerde başkent Albany’de düzenlediği basın toplantısında Belediye Başkanı Blasio’yu tehlikeyi küçümsemekle suçladığı dikkat çekti. Cuomo, Belediye Başkanının ulusal muhafız askeri istemediğini belirtti.

Blasio basın toplantısını henüz bitirmeden basının karşısına geçen Cuomo, “NYPD dün gece işini yapmadı” dedi.

Cuomo, 38 bin polis olduğunu ve yağmalamayı durdurmak için kullanılması gerektiğini belirtti.

Bir ara belediye başkanının değiştirilmesinden bahsederken, yetkisi olduğunu hatırlatan Cuomo, şu anda bunun mantıklı olmadığını, durumu daha da tehlikeye sokacağını belirtti.

Ülke genelinde 5 bin 600 gözaltı

New York’taki yağamala ve isyan eylemerinde son bir günde 700 kişi olmak üzere bugüne kadar 2000’e yakın kişi gözaltına alındı. ABD genelinde ise toplam 5 bin 600 kişi gözaltına alındı.

Chicago’da 2 kişi hayatını kaybettiği ülke genelindeki olaylarda, St. Louis’te polise açılan ateş sonucunda 4 polis yaralandı.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.