Başkan Trump’tan yağma ve şiddete karşı “Orduyu görevlendiririm” açıklaması

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump, ülkede devam eden “Nefes alamıyorum” protestolarıyla ilgili kent ve eyalet yönetimlerinin protestolar karşısında “gerekli” adımları atmayı reddetmeleri halinde orduyu görevlendireceğini belirterek, protestolarda şiddet olaylarına müsamaha gösterilmemesini istedi.

Başkan Trump, Minneapolis kentinde siyahi Amerikalı George Floyd’un beyaz Amerikalı bir polis tarafından öldürülmesinin ardından düzenlenen protestolarla ilgili Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada bulundu.

Trump, daha önce coronavirüsü salgını nedeniyle bölgelerinde kapanma önemlerin kaldırılmasını istediği ancak büyük bir çoğunluğundan olumlu karşılık bulamadığı kent ve eyalet yönetimlerini bu kez protestolara karşı uyardı.

Trump uyarısında, vali ve belediye başkanlarından, yağma ve şiddet içerikli protestolarına karşı, eyalet ve kent yönetimlerine Ulusal Muhafız askerlerini konuşlandırmaları istedi.

Açıklamasında, “İsyanı, yağmayı, vandalizmi, saldırıları ve mülkiyetlerin yakıp yıkılmasını durdurmak için binlerce ağır silahlı asker, askeri personel ve güvenlik görevlisini gönderiyoruz” ifadelerini kullanan, Trump, “Bu terörü organize edenlerin şunun farkında olmasını istiyorum: Ağır cezalarla karşılaşacaksınız” dedi.

Afetler veya asayişle ilgili acil durumlarda müdahaleye veya arama kurtarma çalışmalarına yardım etmek üzere görev emri verilen Ulusal Muhafız askerleri halihazırda başta Washington DC olmak üzere bir çok kentte asayişin sağlanmasında yerel polise destek veriyor.

Yürüyerek gösterilerde zarar gören kiliseye gitti

Başkan Trump, Beyaz Saray’daki açıklamasının ardından yürüyerek Beyaz Saray yakınlarında bulunan, önceki gece gösteriler sırasında zarar gören kiliseye gidip, kilise önünde elinde İncil’i alarak fotoğraf çektirdi. Trump, önceki günkü protestolar sırasında bir süre sığınakta kaldığının belirtilmesinin ardınan alay konusu olmuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.