Published On: Thu, May 28th, 2020

ABD’deki can kaybı 100 bini geçti

Share This
Tags

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin COVID-19’dan ölenlerin sayısı ciddi bir dönüm noktası olan 100 bin sayısını geçti.

Johns Hopkins Üniversitesi kayıtlarına göre, ABD’de ülkede COVID-19 testi pozitif çıkan 1 milyon 700 bin Amerikalının yaklaşık yüzde 6’sı yaşamını yitirdi. Ülkede teyit edilen COVID-19 can kaybı 100 bini aşarken, tüm dünyadaki salgın ölümlerinin üçte birini buldu.

ABD’de sadece nisan ayı boyunca COVID-19’dan yaklaşık 59 bin Amerikalı hayatını kaybetti.

Columbia Üniversitesi araştırması, eğer ülkede mart ayında alınan geniş sosyal mesafeli önlemleri bir hafta önce alınmış olsaydı yaklaşık 36 bin kişinin ölümünün önlenebileceğini ortaya çıkarmıştı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) yayınladığı demografik istatistikler bazı çarpıcı farklılıklar göstermektedir:

Salgından yaşamını yitiren erkeklerin sayısı, kadınlardan daha fazla gerçekleştirken, 75 yaşına kadar olan yaş grupları için COVID-19 tarafından kadın ve kız çocuklarının yaklaşık iki katı erkek hayatını kaybetti.

Yaşlı insanlar gençlerden çok daha fazla sayıda insan yaşamını yitirirken, ölümlerin yüzde sekseni en az 65 yaş ve üzerindekilerde görüldü.

Salgında, Afro Amerikan ve Hispanik kökenliler Beyaz Amerikalılara göre daha fazla yaşamını yitirirken, ırk ve etnik eşitsizlikler de öne çıkmış oldu.

Yerli Amerikan toplulukları da salgından en fazla etkilenenler arasında yer aldı. Arizona’da, Yerli Amerikalılar nüfusun yaklaşık yüzde 5’ini oluşturuyor, ancak bu eyaletteki COVID-19 ölümlerinin yaklaşık yüzde 17’sini oluşturuyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>