New York’un COVID-19 açığı 9 milyar dolar

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Çin’den dünyaya yayılan yeni tip coronavirüsü COVID-19 salgını tüm dünyayı olumsuz etkilerken,
ABD’de salgında en fazla can kaybının yaşandığı New York’ta devam eden mali yıl içinde bütçe şu ana kadar 9 milyar dolarlık açık verdi.

Belediye Başkanı Blasio, günlük coronavirüs basın brifinginde yaptığı açıklamada COVID-19 salgının New York’a, can kaybı dışında mali olarak da büyük zarar verdiğini bildirirken federal yardım çağrısında bulundu.

Blasio açıklamasında, “Bu sorunu federal yardım almadan veya bu şehirde yaşam kalitesini etkileyecek, çok acı verici seçimler yapmak zorunda kalmadan çözebilmenin hiçbir yolu” olmadığını bildirdi.

Konuşmasında, New York Eyalet Valisi Andrew Cuomo’ya yaptığı çağrıda, şehrin 30 yıl vadeli 7 milyar dolarlık borç almasına izni vermesini istedi.

Blasio, “Bu hafta New York eyaletinden yardım istedim. Bu borçlanma yetkisi, ilk etapta kullanmak istediğimiz veya kullanmayı düşündüğümüz bir şey değil, ama son çare olarak ihtiyacımız olan bir şey ”diyerek, “Kimse borç almak istemiyor. İstediğimiz şey federal hükümetimizin adım atması. ” ifadelerini kullandı.

Blasio daha önce, işletmelerin aylarca süren kapanmasının bir sonucu olarak kentin 7,4 milyar dolar vergi geliri kaybedeceğini tahmininde bulunmuştu.

Pazartesi günü şehir genelinde 55 yeni koronavirüs hastanesi başvurusu yapıldığını bildiren Blasio, New York’ta halkın yüzde 8’inin COVID-19 testinin pozitif çıktığını bildirdi.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.