Published On: Wed, May 27th, 2020

California Valisi Newsom, terörist Sasunyan’ın şartlı tahliyesini reddetti

Share This
Tags

LOS ANGELES – California Valisi Gavin Newsom, 1982 yılında Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ı katleden Ermeni kökenli terörist Hampig Sasunyan’ın şartlı tahliyesine izin veren mahkeme kararını reddeti.

Vali Newsom, 1982’de Los Angeles Başkonsolosu Arıkan’ın şehit eden terörist Sasunyan’ın serbest kalmasını sağlayacak mahkeme kararının uygulanmasının önüne geçti. Newsom, 26 Mayıs 2020 tarihli nihai kararında şartlı tahliye talebini reddetti.

Dışişleri Bakanlığı Vali Newsom’un kararını, memnuniyetle karşılandığı bildiren bir açıklama yaptı.

Bakanlık açıklamasında şunları kaydetti:

“27 Aralık 2019 tarihinde görülen şartlı tahliye duruşmasında, Sasunyan’ın şartlı tahliyeye uygunluğuna karar verilmiştir. Bu kararın uygulanmaması yönündeki beklentimiz, gerekçeleriyle birlikte ilgili ABD makamlarının dikkatine getirilmiştir. Kaliforniya Valiliği, 26 Mayıs 2020 tarihli nihai kararında şartlı tahliye talebinin uygunluğu kararını reddetmiştir. Terörist Sasunyan’ın alçakça işlediği ve mahkumiyeti süresince hiçbir pişmanlık emaresi sergilemediği bu cinayet hastalıklı ve çarpık bir ideolojinin korkunç boyutlarını ortaya koyan bir suç olarak asla unutulmayacaktır. Dünyadaki nefret söyleminin ve aşırıcılığın vardığı son nokta olan terörün cezasız kalmayacağını bir kez daha gösteren bu karar memnuniyetle karşılanmıştır. Bu vesileyle şehit diplomatımız Kemal Arıkan’ı ve terör kurbanı tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.”

Terörist Sasunyan’ın 27 Aralık 2019’daki duruşmasında şartlı tahliye talebi kabul ederken, karara Türk ve Amerikalı yetkililer karşı çıkmıştı.

Türkiye, Ermeni terör örgütlerinin saldırılarında 31’i diplomat 58 vatandaşını şehit vermişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>