Published On: Wed, May 27th, 2020

ABD Kongresi, Uygur Türklerine insan hakları ihlalleri tasarısını imza için Trump’a gönderdi

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Kongresi, Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerini içeren tasarıyı imzalaması için Başkan Donald Trump’a gönderdi.

ABD Senatosu’nun 15 Mayıs’ta Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören 2020 Uygur İnsan Hakları Politikası Yasası başlıklı yasa tasarısını kabulünün ardından, Temsilciler Meclisi’nde de oylamaya sunuldu.

Oylamada tasarı, 413 “Evet” oyuna karşın 1 karşı oyla kabul edilirken, Kentucky eyaletinden Cumhuriyetçi Partili Kongre üyesi Thomas Massie tasarıya “hayır” oyu verdi.

Tasarı, Çin Komünist Partisi’nin gözaltı merkezlerini kınamakta ve Uygurlar, etnik Kazaklar ve bölgedeki diğer Müslüman azınlıkların maruz kaldığı insan hakları ihlallerine daha sert bir yanıt verilmesini talebinde bulunuyor.

Önceki hafta, ABD Ticaret Bakanlığı Endüstri ve Güvenlik Bürosu, Çin Kamu Güvenlik Bakanlığı Adli Tıp Bilimi Enstitüsü ve 8 Çin şirketini yaptırım listesine alırken, söz konusu 9 kuruluş ABD’nin teknolojisine erişimde yeni kısıtlamalara maruz kalmasına neden olmuştu.

Uygur Türk’ü Nuri Türkel Dini Özgürlükler Komitesi’ne komiser atandı

Uygur Türkü Nuri Türkel ABD’nin bağımsız Uluslararası Dini Özgürlükler Komitesi’ne ( USCIRF) komiser olarak atandı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Uygur İnsan Hakları Savunucusu Av. Dr. Nuri Türkel’i, ABD’nin Uluslararası Din Özgürlüğü Komitesi üyeliğine atandı .

ABD Federal Hükümetine bağlı olarak çalışan Uuluslararası Dini Özgürlükler Komitesinin kurumsal internet sitesinde Komite Başkanı Tony Perkins imzası ile yayınlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“ABD’ de bir Uygur, deneyimli Avukat ve hukukçu aynı zamanda İnsan Hakları Savunucusu olarak öne çıkan Nuri Türkel’in Komitemiz üyeliğine atanmasından onur duyuyoruz. Dünya’da ve özellikle Çin’de yaşayan Uygur Müslümanların dini özgürlekleri konusundaki durumu hakkında çok önemli yararlar sağlayacağını umit ediyoruz ve aramıza hoş geldiniz diyoruz.”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>