Published On: Mon, May 25th, 2020

DSÖ: İlk dalganın tam ortasındayız, şu an ikinci dalga değil ikinci bir zirve olabilir

Share This
Tags

CENEVRE (TURKISH JOURNAL) – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Müdürü Dr. Mike Ryan, şu anda yeni tip coronavirüsü salgınıyla ilgili, “küresel olarak ilk dalganın tam ortasındayız” diyerek, ikinci bir dalga yerine, ikinci bir zirve olabileceği uyarısında bulundu.

Dr. Ryan bugün yaptığı açıklamada, şu anda ikinci dalganın olmayabileceğini belirterek, “Hala hastalığın yükselişte olduğu bir aşamadayız” dedi.

Salgınla ilgili “küresel olarak ilk dalganın tam ortasındayız” diyen Dr. Ryan, “Hastalığın her an yükselebileceği gerçeğinin de farkında olmalıyız. Hastalığın aşağıya inmeye devam edeceği ve ikinci bir dalgaya hazırlanmak için birkaç ayın alacağı için varsayımlarda bulunamayız – bu şekilde ikinci bir tepe görebiliriz” ifadelerini kullandı.

DSÖ bulaşıcı hastalık epidemiyoloğu Maria Van Kerkhove de şu uyarılarda bulundu: “Tüm ülkelerin tetikte kalması gerekiyor. Tüm ülkeler, baskılamada başarılı olan ülkeler bile vakaları hızlı bir şekilde tespit etmeye hazır olmalıdır. … Vakalarda düşüş yaşayan ülkeler bile hazır kalmalı. ”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>