Published On: Sat, May 23rd, 2020

ABD’de 40 gün morgda kalan Fenerbahçe’nin eski tercümanı, son anda Hart Island yerine Müslüman mezarlığına defnedilecek

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’nin New York kentinde Covid-19 salgınından dolayı vefat eden Fenerbahçenin eski tercümanlarından 74 yaşındaki Hamdi Askanoğlu 40 gün morgda kaldıktan sonra, Hart Adası’ndaki kimsesizler mezarlığı yerine New Jersey’deki Müslüman mezarlığına defnedilecek.

1985-86 yıllarında, Fenerbahce futbol takımı teknik direktörlüğünü görevindeyken Bordeaux-Fenerbahçe maçında kazanılan galibiyet ile “Bordeaux destani”nın mimari olarak bilinen Kalman Meszöly’nin tercümanlığını yapan ve daha sonra ABD’nin New York kentinde taksi şöförlüğüyle geçimini sağlayan Aksanoğlu, New York’un Queens bölgesindeki Jamaica Hastanesi’nde 11 Nisan’da coronavirüsünden dolayı hayatını kaybetti.

Hamdi Aksanoğlu, New York.

Vefatının ardından hastaneden alınan ve 40 günü aşkın süredir Manhattan’daki belediye morgunda kalan Aksanoğlu, New York’taki Hart Adası’nda bulunan kimsesizler mezarlığına gömülmek üzereyken, New York Başkonsolosluğunun girişimleri sonucunda, New Jersey’deki Müslüman mezarlığına defnedilecek.

Turkish Journal’ın edindiği bilgiye göre ABD’de cenazeyi alacak yakını olmadığı ve Türkiye’deki akrabalarından da cenazenin bulunduğu New York Belediyesi morgundan alınması konusunda bir girişimde bulunulmaması, cenazenin defin işlemlerinin 40 günden fazla sürmesine neden oldu.

Bu arada, Türkiye’yle güçlü bağları olmayan Aksanoğlu’nun vefatı halinde ABD’de defnedilmesi yönünde vasiyeti olduğu öğrenildi.

Aksanoğlu’nun New York’taki eski komşusu, Sunnyside’taki Sofra Restoranının sahibi Yüksel Akdaş, Aksanoğlu’nun kendi halinde, herkesle iyi geçinen biri olduğunu belirtti. Aksanoğlu’nu tanıyan New York’taki diğer Türk taksiciler de merhum için “sevdiğimiz bir ağbimizdi” ifadesini kullandılar.

1946 Edirne doğumlu olan ve Türkiye’deki evliliğinden Edirne’de yaşayan bir oğlu olan Aksanoğlu’nun daha sonra evlenip, boşandığı Macar eşinden de bir kızı bulunuyor.

Aksanoğlu, 26 Mayıs Salı günü New Jersey’deki Forest Green Park mezarlığına defnedilecek.

ABD’de Covid-19 salgınında bugüne kadar hayatını kaybettiği bilinen Türk vatandaşlarının sayısı 27 kişi olurken, New York’ta yaşayan Türk taksici 58 yaşındaki Nadir Bulut ve New Jersey’de yaşayan bir başka Türk taksici ABD’de salgından hayatını kaybedenler arasında yer aldı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>