ABD’den Çin’li Huawei’ye yeni engel

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD, Mayıs 2019’da ekonomik kara listeye almasına rağmen hala yarı iletken üretimi için ABD yazılımı ve teknolojisi kullanan Çin’in teknoloji devi Huawei’nin yarı iletken çip almasını engeleme kararı aldı.

Trump yönetimi, Çin teknoloji şirketi Huawei’nin, dünyanın herhangi bir yerinden yaptığı yarı iletken çip alımlarını durdurmak için girişimde bulundu.

ABD Ticaret Bakanlığı bu konudaki açıklamasında, “stratejik olarak Huawei’nin ABD yazılım ve teknolojisinin kullanılması sonucu üretilen yarı iletken çipleri almasının engelleneceği”ni bildirdi.

Bakanlığın açıklamasında, bu sayede Huawei’nin ABD ihracat sınırlama kurallarındaki boşluklardan faydalanmasının önleneceği ifade edildi.

Müttefiki ülkelerin 5G mobil şebekelerini kuran ABD, dünyanın ikinci en büyük akıllı telefon üreticisi konumunda olan ve Amerikan çipleri kullanan Huawei’nin Çin tarafından casusluk yapam amacıyla kullanabileceği iddasıyla bu firma ile çalışılmasını istemiyor.

Başkan Donald Trump önceki gün imzaladığı başkanlık kararnamesi ile, COVID-19 salgın krizinin yaşandığı dönemde, Çin’in teknoloji şirketlerini etkileyecek, bilgi ve iletişim teknolojileri ile tedarik zincirinin dış tehditlere karşı korunmasına ilişkin acil durumu uzatma kararı almıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo kararla ilgili yaptığı yazılı açıklamasında, “ABD yönetimi, ABD ulusal güvenliğini ve 5G’nin bütünlüğünü korumak için yenir bir adım” attığını bildirdi.

Pompeo açıklamasında şunları kaydetti:

“Çin Komünist Partisi’nin vatandaşlarımızın mahremiyetini veya dünya çapında yeni nesil ağların bütünlüğünü baltalama çabalarına müsamaha göstermeyeceğiz.”

Açıklamasında, Huawei’nin “Çin Komünist Partisinin güvenilmez bir satıcısı ve aracı” olduğunu belirten Pompeo, Adalet Bakanlığı, ABD teknolojisini çaldığı ve İran’ın yaptırımlardan kaçmasına yardım ettiği için Huawei’yi suçladığını ve Ticaret Bakanlığı’nın da, Huawei’yi 2019’da ekonomik karar listeye aldığını hatırlattı.

Pompeo açıklamasında ayrıca, Huawei için yarı iletkenler tasarlamak ve üretmek için ABD teknolojisini veya yazılımını kullanan ülkelere ABD ihracat kontrol kısıtlamaları uyguladığını ve ABD teknolojisi ile üretilen Huawei’ye belirli ürünler satmak isteyen şirketlerin ABD’den lisans alması gerektiğini belirtti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.