ABD’de yaşamını yitirinelerin 16 bini huzurevi ve bakımevlerinde

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Çin’den dünyaya hızla yayılan Covid-19 salgının merkezi haline gelerek en çok can kaybının yaşandığı ülke olan ABD’de bugüne kadar 65 bin 800’den fazla kişi yaşamını yitirirken, can kayıplarından 16 bini huzurevi ve bakımevlerinde yaşayanlar arasında meydana geldi.

Yaklaşık 1 milyon 200 bin kişi virüse yakalandığı ve 65 bin 800’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği ABD’de, 315 binden fazla vaka ve 24 binden fazla can kaybıyla salgından en fazla etkilenen eyalet New York oldu.

New York’un komşu eyaleti New Jersey 121 binden fazla vakayla en fazla etkilenen eyaletler arasında ikinci sırada yer alıyor.

Bugüne kadar 6 milyon 700 binden fazla test yapılan ABD’de iyileşen hasta sayısı da 162 bine ulaştı.

Huzurevi ve bakımevlerinde 16 bin kişi yaşamın yitirdi

Ülkede genel ölümlerinin yaklaşık dörtte biri olan 16 binden fazlası huzurevi ve bakımevlerinde meydana geldi.

Perşembe günü, Başkan Donald Trump Federal Acil Durum Yönetim Ajansı’nın ülkenin tüm bakım evlerine koruyucu malzeme göndereceğini açıkladı. Maryland, Tennessee ve Batı Virginia’daki valiler, uzun vadeli bakım tesislerinin tüm sakinlerini ve personelini test edeceklerini açıkladılar.

ABD Hastalıkları Koruma ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre ABD’de yaklaşık federal sisteme bağlı 15 bin 600 huzur evi ve 28 bin 900 yaşam merkezi bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.