BM’den coronavirüsüyle ilgili “İnsan hakları” uyarısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, coronavirüsü salgınının bir halk sağlığı krizinin de ötesinde “hızlı bir şekilde bir insan hakları krizine dönüştüğü” uyarısında bulundu.

Guterres bu konudaki görüntülü mesajında ülke yönetimlerine, sağlığa erişimin herkese sağlanması, ekonomik destek paketlerinin öncelikli olarak en zor durumda olanlara sağlanması ve herkesin gıda, su ve barınma ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Guterres meajında şunları kaydetti:

“Virüsün ayrımcılık yapmadığını gördük ancak etkileri ayrımcılık getiriyor. Kamu hizmetlerinin sağlanmasındaki der’n zayıflıklar ve bu hizmetlere erişimin engelleyen yapısal eşitsizlikleri ortaya çıkarıyor. Buna verilcek yanıtın da doğru şekilde verildiğinden emin olmak zorundayız”

Salgının belirli topluluklar üzerinde orantısız etkileri olduğunu belirten Guterres, “Nefret söyleminin yükselişi, savunmasız grupların hedeflenmesi ve sağlık müdahalesine zarar veren ağır güvenlik önlemleri”nin risklerine vurgu yaptı.

Mesajında salgının yükselen etno-milliyetçilik, popülizm, otoriterlik ve bazı ülkelerde insan hakları ihlallerine neden olabileceğini ifade eden Guterres, “Salgınla ilgili olmayan baskıcı önlemlerin alınması için bir bahane sağlayabileceği” uyarsında bulundu.

Guterres mesajında ayrıca, “Unutmayalım ki, tehdit virüs, insanlar değil” ifadesini kullandı.

Mesajının sonunda “Virüs herkesi tehdit ediyor. İnsan hakları herkesi yükseltir.” diyen Guterres “bu kriz zamanında insan haklarına saygı göstererek, bugünün acil durumları ve yarının toparlanması için daha etkili ve kapsayıcı çözümler” üretilmesinin önemine vurgu yaptı.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.