Published On: Tue, Apr 21st, 2020

Türkiye’nin kendini aşan milli teknoloji başarısı


İSTANBUL – Türkiye, dünyaya örnek, milli seferberlik ruhuyla, Arçelik, Baykar, ASELSAN ve Biosis’in iş birliğinde ve Sanayi Bakanlığı’nın desteği ile ürettiği ilk yerli ve milli solunum cihazınının ilk 100 cihazı İstanbul’da yeni açılan Başakşehir Hastanesi’nde ve Sancaktepe Şehir Hastanesi’nde kullanıma sundu.

Çin’den tüm dünyaya hızla yayılan öldürücü COVID-19 salgını tüm dünyada 170 binden fazla insanın yaşamını yitirmesine neden olurken, her ülke kendi çabalarıyla virüse karşı büyük bir mücadele veriyor.

Salgın tüm dünyaya yayıldığında, dünyanın en az vaka sayılarına sahip ülkesiyken son günlerde dünyanın en fazla coronavirüsü vakalarının görüldüğü ülkelerinden biri olan Türkiye’de gelen verilere göre diğer ülkelerle kıyaslandığında can kayıplarında başarılı sayılacak sonuçlar alınıyor.

Türkiye ayrıca salgınla mücadele için maske ve solunum cihazı başta olmak üzere, tıbbi ve teknoloji açısından da milli seferberlik ruhuyla dünyaya örnek proje ve üretimlere imza atılıyor.

İstanbul’da kısmen açılan ve 15 Mayıs’ta tamamen açılması beklenen Başakşehir Hastanesi’nin 2 bin 682 kapasitesi olacağı ve COVID-19 salgın mücadelesinde önemli bir rol üstlenmesi bekleniyor.

Başakşehir’in ardından Sancaktepe Şehir Hastanesi’ni de devreye girerken, İstanbul iki yakasında iki büyük sağlık merkezine kavuşacak.

Tamamı hizmete girdiğinde Avrupa’nın tek kampüste en fazla yoğun bakım kapasitesine sahip hastanesi olacağı belirtiliyor.

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamaları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu konuda yaptığı açıklamda şu bilgileri verdi:

İstanbulumuz, iki yakadaki şehir hastanelerimizle birlikte sağlık altyapısı bakımından da dünyanın en başta gelen şehri olacaktır.

Sterilizasyon bizim için son derece önemli 3 ayrı blokta yaklaşık 5 bin metrekare alanda kuruldu. Tüm süreç modern cihazlarla donatıldı.

Acil laboratuarımız hastanenin tam olarak devreye girmesi ile hizmete girecek. Bu dönemde bizim için önemli olan kan ürünleri 7/24 hazırlanabilmektedir.

Pandemi döneminde hastalarımıza immun plazma verilmesinin önemli olduğunu ve buradaki hastalarımıza bu plazmanın kullanılması için yeterli altyapımızın olduğunu belirtmek isterim.

Şu an pandemi amaçlı kullanabileceğimiz için gerekli altyapıyı tamamladık.

Dünyada bu zenginliğe sahip bir başka bir ülkede yok. Şu anda 155 yoğun bakım odasını açmış oluyoruz.

Her yoğun bakım odamızın negatif basınçlı oluğunun altını çizmek istiyorum. Ve 450 yoğun bakım odamız bulunuyor. Şu an açılışını yaptığımız 150 yoğun bakım odası kurulmuş durumda.

YERLİ SOLUNUM CİHAZI DEVREDE

Bu dönemde özellikle dünyada en çok sorun olan solunum cihazları olmuştur. Sağlık Bakanlığımızın öncülüğünde geliştirilen Baykar, Arçelik, ASELSAN ve Biosis ve Sanayi Bakanlığı’nın yoğun desteği ile üretilen ventilatörler de bugün itibari ile üretilmiş ve hazır hale getirilmiştir.

Biz toplamda Mayıs ayına kadar 5 bine kadar üretilmesini planladık.

BAKAN VARANK: “SERİ ÜRETİME GEÇTİK”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği brifing de şu ifadeleri kullandı:

Bu başarı hikayesi ile ilgili bir videomuz var. Liderliğinizde sağlık alanındaki dev yatırımların bugün Türkiye’yi nasıl güçlü kıldığınız görüyoruz. Bugün muhteşem bir hastanenin açılışındayız.

Başakşehir Şehir Hastanesi gibi modern yatırımlar Sağlık çalışanlarımıza yaraşır niteliktedir. Bugün yerli ve milli solunum cihazlarının da ilk teslimatını gerçekleştiriyoruz.

Süreç içinde bir sıkıntı ile karşılaşmamak adına hareket ettik. Bugün bu cihazları parasını verseniz dahi satın alamıyorsunuz. İşte bu yüzden sürecin daha başında harekete geçtik. Biosis isimli bir girişim firmasının geliştirmiş olduğu çalışmalar zaten vardı. Büyük bir özveri ile sadece 14 gün gibi kısa bir sürede seri üretim bandından yerli ve milli solunum cihazlarını seri üretim bandından indirdiler. İnşallah Mayıs sonuna kadar beş bin cihaz üretilmiş olacak.

Biz bu cihazları sadece ülkemiz için değil tüm insanlık için ürettik. Böyle bir küresel salgın döneminde yardım isteyen değil yardım eden bir ülke olmak bizi gururlandırıyor.

SELÇUK BAYRAKTAR: “MÜHENDİSLERİMİZ BİZİ BİR ODAYA KAPATIN DEDİLER”

Baykar Genel Müdürü Selçuk Bayraktar da açılıştaki kısa konuşmasında “mühendislerimiz bizi bir odaya kapatın başarana kadar da çıkarmayın dediler ve bunu başardılar inşallah mayıs ayı sonuna kadar da bu solunum cihazlarından 5 bin tane üretmiş olacağız.” dedi.

Uluslararası kuruluşların anlamını yitirdiği bir dönemde Türkiye kendi ayakları üzerinde durarak gücünü göstermiştir.

Tüm dünyanın hayranlıkla takip ettiği kamu özel işbirliği yöntemiyle hayata geçirdiğimiz proje kapsamında 10 şehir hastanesini hizmete aldık.

İnşası devam eden 8 şehir hastanemizin büyük bölümünü bu yıl sonuna kadar, kalanlarını da önümüzdeki yıl hizmete almayı planlıyoruz.

Ülkede doğru dürüst ambulans bile yoktu. Bugün 5400 tam donanımlı araç ve 19 hava aracıyla en modern ambulans filolarından birine sahibiz.

Türkiye sağlık hizmetlerinde bir destan yazmıştır.

Koronavirüs salgını sonrası yeniden kurulacak dünya düzeninde ülkemizi hak ettiği yere ulaştırmak için hep birlikte daha çok çalışacağız.

Dünya ventilatör noktasında sıkıntılar yaşıyor ama biz bu süreci başarılı bir şekilde atlattık.

İnşallah yeni dönemde, yeni yatırımlarla yeni eserlerle yeni hizmetlerle ülkemizi hep bir adım daha yükseğe çıkartacağız.

Buranın yolunu yarım yamalak bırakan İstanbul’un bir belediyesi var. Hemen Ulaştırma Bakanlığımızı devreye soktuk.

Başakşehir Şehir Hastanesi’nin yanına metro da gelecek. Ulaşımda herhangi bir sıkıntısı olmayacak.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>