Published On: Sat, Apr 18th, 2020

BMden İdlib’e 46 kamyon insani yardım

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’nin kuzeybatısında yer alan İdlib’e 56 kamyon insanı yardım mazlemesi gönderdi.

Milyonlarca Suriyeli’nin gıda ve tıbbi ihtiyacı için Türkiye dahil birçok uluslarası kuruluş yardıma aralıksız devam ederken, BM de yardım kamyonetleriyle İdlb’de yardımda bulundu.

Yardım kamyonları, Türkiye’nin Hata Cilvegözü sınırından Suriye tarafına giriş yaparak, yardım paketlerini İdlib’e götürdü.

Suriye’de coronavirüs salgın tehlikesi

İdlib bölgesinden görev yapan doktorlar, 100 bine yakın Suriyeli’nin coronavirüs salgını nedeni ile hayatını kaybedebileceğini açıkladı. Dr. İhsan Eidy, bir Amerikan kanalına verdiği demeçte, Bölgede bulunan sağlık çalışanlarının kısıtlı olsa testlere başladığını söylerken, virüsün bir kişiye gelmesi binlerce kişinin virüsü kapması anlamına gelir dedi.

İdlib’de birçok Suriyelinin 10ar kişilik çadırda yaşadığını belirten Doktor Eidy, salgın tehditinin çok ciddi boyutta olabileceğini dile getirdi.

Esed rejimi sauna kadar sadece 30 vaka olduğunu Dünya Sağlık Örgütü’ne raporlamasına rağmen, birçok uluslarası kuruluş Suriye Hükümetinin gerçek rakamları yansıtmadığına inanıyor.

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, daha önceden yaptığı basın toplantısında, Suriye’de rejimin şimdiye kadar 25 kişide virüse rastlandığını, 5 kişinin iyileştiğini, 2 kişinin yaşamını yitirdiği bilgisini paylaştığını aktarmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsanı İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), koronavirüs salgınının, Suriye’nin İdlib bölgesinde yerinden edilmiş 1 milyona yakın sivil üzerindeki potansiyel etkisinden derin endişe duyulduğunu açıklamıştı.

Mart Ayı şiddetin en az olduğu ay

2011’den bu yana bir aydaki en düşük sivil can kaybı Suriyede gerçekleşti.Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin verilerine göre geçen ay 103 sivil iç savaşın neden olduğu şiddete bağlı olarak hayatını kaybettiğini açıkladı.

Türk-Rus 4. ortak devriyesi

Türkiye ve Rusya arasında İdlib antlaşması sonrası iki ülkenin askeri birlikleri 15 Marttan beri M4 otobanından devriye gezmeye devam ediyor.Radikal terör gruplarının önlenmesi ve bölgede asayişi sağlamak için yapılan ortak devriyenin antlaşma çerçevesinde aralıklarla devam edeceği belirtildi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>