Published On: Tue, Apr 14th, 2020

Guterres’ten Trump’a: DSÖ’nün kaynaklarını azaltma zamanı değil

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) yapılan fon desteğini kesme kararının ardından, “Şu an coronavirüse karşı mücadelede DSÖ’nün ya da herhangi bir insani yardım kuruluşunun kaynaklarını azaltma zamanı değil, dayanışma zamanı.” açıklamasında bulundu.

Genel Sekreter Guterres, BM Sözcülüğü aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’ne sağladığı 500 milyon dolarlık fonu, yönetiminin örgüte yönelik soruşturması sonuçlanana kadar donduracağı kararını eleştirdi.

Açıklamasında, “8 Nisan’da söylediğim gibi: COVID-19 salgını, dünyanın yaşamımız boyunca karşılaştığımız en tehlikeli zorluklardan biri. Her şeyden önce ciddi sağlık ve sosyo-ekonomik sonuçları olan bir insani krizdir.” ifadelerini kullanan Guterres, “Binlerce personeli ile Dünya Sağlık Örgütü ön saflarda yer alıyor ve üye devletlere ve onların toplumlarına, özellikle aralarındaki en savunmasız kişilere virüsle mücadele ederken rehberlik, eğitim, ekipman ve somut hayat kurtarıcı hizmetler sunuyor.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün COVID-19’a karşı savaşı kazanma çabalarının kritik önem taşıdığı için desteklenmesi gerektiğine inancını dile getiren Guterres, “Şu an coronavirüse karşı mücadelede DSÖ’nün ya da herhangi bir insani yardım kuruluşunun kaynaklarını azaltma zamanı değil, dayanışma zamanı.” dedi.

Guterres açıklamasının sonunda, “Daha önce de söylediğim gibi, şimdi birlik ve uluslararası toplumun bu virüsü ve onun yıkıcı sonuçlarını durdurmak için dayanışma içinde birlikte çalışma zamanı.” ifadelerini kullandı.

ABD’den sonraki en büyük bağışçı Bill Gates de karara tepki gösterdi

Bu arada, DSÖ’nin ABD’den sonraki en büyük bağışçısı olan milyarder Amerikalı iş adamı Bill Gates de Trump’ın, bir dünya sağlık krizi sırasında DSÖ’ye ABD’nin fonlarını askıya alma kararını “tehlikeli” bulduğunu belirtti.

Örgüte ödemelerin özellikle küresel coronavirüs salgını sırasında devam etmesi gerektiğini ifade eden Gates açıklamasında, “DSÖ’nün çalışmaları COVID-19’un yayılmasını yavaşlatıyor ve eğer bu iş durdurulursa başka hiçbir kuruluş bunların yerini alamaz.” ifadelerini kullandı.

Demokratlar da tepki gösterdi

Başkan Trump’ın bu konudaki kararına Demokrat Partili siyasetçiler de tepki gösterdi. Eleştirenlerden biri olan Patrick Leahy karara tepkisini şu ifadelerle dile getirdi:

“Beyaz Saray, bu krizi en başından beri büyük ölçüde yanlış ele aldığını, birden fazla uyarıyı görmezden geldiğini ve değerli zamanı boşa çıkardığını, tıp bilimini reddettiğini, COVID-19’u soğuk algınlığıyla karşılaştırdığını ve ‘her şey yoluna gireceğini’ söylediğini biliyor.”

Hawaii Senatörü Brian Schatz da Trump’a eleştiren siyasiler arasında yer alırken Başkana yönelik şu ifadeleri kullandı: “Güney Kore ve ABD’de ilk vakaların aynı anda çıkmasına rağmen, Güney Kore’nin neden kitlesel ölümleri engellediğini açıklamak zorunda kalmasın diye bunun diğer ülkelerle ilgili olduğunu istiyor”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>