ABD’deki tarif edilemez COVID-19 dramı devam ediyor; New York’ta bir günde 799, ülke genelinde bin 459 can kaybı yaşandı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – New York’ta COVID-19 salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı son üç gündür bir günlük en yüksek artışlarla 7 bini geçerken, ülke genelinde bir günde bin 459 can kaybı yaşandı.

Ülkededeki coronavirüs salgınının merkez üssü haline gelen New York eyaletinde, salgın vakalarında son iki gün olduğu gibi bugün de bir günde yaşanan en fazla can kaybı gerçekleşti.

Vali Andrew Cuomo düzenlediği basın toplantısında, eyalette 799 kişinin daha hayatını kaybederken, toplam can kaybının 7 bin 67 olduğunu bildirdi.

Eyalet genelinde onaylanmış coronavirüsü vakası 149 bin 916’dan 10 bin 621 artışla 159 bin 937’e çıkarken vaka sayılarında yüzde 7’lik bir artış görüldü. Bunların büyük bir çoğunluğu ABD’nin ve eyaletin en büyük kenti New York’ta gerçekleşti. New York’taki toplam vaka sayısı 81 bin 803’ten 87 bin 28’e çıktı.

Eyalette hastanede yatanları sayısı ise yüzde 1’lik bir artış gösterirken, 18 bin 279’a çıktı.

Hastanelerde yoğun bakımda olanların sayısında ise yüzde 2’lik bir artarak, 4 bin 925’e çıktı.

Ülke genelinde bir günde bin 459 kayıp, bugüne kadar 25 bin kişi iyileşti

John Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre ABD’de ülke genelinde 24 saatte bin 459 kişi hayatını kaybederek toplam can kaybı 16 bin 267’yi geçti. Ülkedeki toplam vaka sayısı 454 bin 304’ü aştı.

Vakaların en yoğun olduğu şehirlerde toplam 4 bin 100 askeri personelin de görev yaptığı ABD’de bugüne kadar toplam 2 milyondan fazla test yapıldı.

Ülkede bugüne kadar 25 bin COVID-19 hastası iyileşerek sağlığına kavuştu.

Dr Fauci de can kaybı tahminini 60 bin olarak açıkladı

ABD’de dün Washington Üniversitesi ülke genelinde coronavirüsünden kaynaklanan can kaybının 60 bin olabileceği tahmininde bulunurken, Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı ve Beyaz Saray danışmanı Dr. Anthony Fauci de bugün aynı ifadeleri kullandığı görüldü.

Trump’tan yeni ilaç müjdesi

Bu arada ABD’de coronavirüsüne karşı ilaç ve aşı çalışmaları devam ederken, Başkan Donald Trump ülkenin ilaç devi Pfizer firmasının virüsün çoğalmasını önleyen umut verici yeni bir ilaç bulduğunu ve çok yakında klinik deneyelerine başlanacağını açıkladı.

2. Coronavirüs Görev Gücü kurma planı

Başkan Donald Trump’ın Başkan Yardımcısı Mike Pence’in yönetiminde olacağı belirtilen daha çok ekonomi ağırlık yeni bir coronavirüs görev gücü daha kuracağı bildirildi.

Bu görev gücünde, Hazine Bakanlığından yetkililerle birlikte özel sektör CEO’larının da yer alacağı belirtiliyor.

İngiltere Başbakanı Johnson yoğun bakımdan çıktı

Coronavirüsü teşhisi konan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un yoğun bakım ünitesinden çıktığı bildirildi.

277 bin test yapılan Türkiye’de can kaybı 908’e çıktı

Bu arada, TC Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplam test sayısının 277 bin civarında olduğu Türkiye’de coronavirüs nedeniyle 24 saate 96 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve toplam can kaybı sayısının 908’e yükseldiğini açıkladı.

Bugün konulan 4 bin 56 yeni tanı ile toplam vaka sayısı ise 42 bin 282’e çıktı.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.