New York’un salgın eğrisi düz giderken bir günlük can kaybı rekor düzeye çıktı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’de coronavirüsü salgınının merkez üssü haline gelen New York eyaletinde, salgın eğrisi düz gitmeye başlamışken, bir günlük can kaybı yeniden artarak, 731 kişiyle bugüne kadarki en yüksek seviyesine çıktı.

New York Valisi Andrew Cuomo bugünkü basın toplantısında, krizin başlamasından bu yana coronavirüsten bir günde 731 kişinin yaşamını yitirdiğini ve toplam can kaybının 5 bin 489’a çıktığını bildirdi.

ABD’de ülke genelindeki coronavirüsü kaynaklı can kayıpları ise alınan son rakamlara göre 12 bin geçti.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio (Ortada) ve New York Şehri Acil Durum Yönetimi Departmanı’ndan Deanne Criswell (Sağda) Javits Center’da kurulan geçici hastaneyi ziyaret ederek, sağlık çalışanları ve askeri personel ile görüştü. (Fotoğraf: Selçuk Acar, Turkish Journal)

Belediye Başkanı Blasio’dan New Yorklulara gıda yardımı çağrısı

Ülkedeki virüsün merkez üssü haline gelen New York kenti Belediye Başkanı Bill de Blasio da yeterli düzeyde solunum cihazına sahip olduklarını belirterek salgınla ilgili son günlerdeki en olumlu açıklamasını yaparken, ihtiyacı olan New Yorklulara gıda yardımı yapılması çağrısında bulundu.

Blasio abu konudaki çağrısında, “Yeni bir cephe açılıyor ve yemeğe ihtiyacı olan insanlar için orada olmalıyız” ifadesini kullanarak “Bu krize rağmen hiçbir New Yorklu’nun aç kalmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

Blasio açıklamasında şunları kaydetti:

“Daha fazla New Yorklu bir sonraki öğünlerinin nereden geleceğini sorarken, 435 Yemek Merkezimiz onlara hizmet etmek için burada. Ve ön saflarda bulunan yemek servisi çalışanlarının sıkı çalışması olmadan bunların hiçbiri mümkün olmayacaktı. Onlara hizmeti için ne kadar teşekkür etsek azdır.”

Bay de Blasio, son üç hafta içinde şehrin yardım programları çerçevesinde gıda yardımına muhtaç New Yorklulara 2 milyon 6 bin öğün sağladığını ve bunun “sadece başlangıç” olduğunu belirtti.

Pazartesi günü yayınlanan Siena Koleji Araştırma Enstitüsü’nün bir anketine göre, New Yorkluların yüzde 49’u sofralarına yemek koymaktan endişe ediyorlar.

Sağlık çalışanlarına destek kampanyası

Belediye Başkanı de Blasio ayrıca, New York Belediyesi İlerleme Fonu, Debra ve Leon Black Ailesi, Robin Hood, Aramark ve Amerikan Kızıl Haç’ın ortaklığında, kent çapında COVID-19’la mücadelede ön saflarda yer alan 100 binden fazla sağlık çalışanını desteklemek için “NYC Sağlık Kahramanları” (NYC Healthcare Heroes) adlı bir hayırseverlik çalışması başlatıldığını duyurdu.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.