New York hayatını kaybedenler geçici olarak parklara defnetmeyi düşünürken, vaka ve can kayıpları düşüşe geçti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – New York Belediyesi, COVID-19 salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin belediyeye ait parklara defnetmeyi planladıklarını belirtirken, yeni vaka sayıları ve can kaybı artışı durdu.

Dünya genelinde COVID-19 bağlantılı ölümlerin yüzde 25’i ABD’de gerçekleşirken salgının ülkedeki merkez üssü olan New York’taki dram devam ediyor.

Ülke genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bini aşarken, New York eyaletindeki can kaybı sayısı 4,758’i, vaka sayısı da 131 bini aştığı bildirildi.

New York’ta can kayıpları cuma gününden pazara kadar son 3 gündür 630, 594 ve 599 olarak gerçekleşirken, tepe noktasına ulaşıldığı ve eğrinin aşağı doğru gideceği konusunda umut verdi.

Morglar ve hastaneler kapasitelerini aştı

Eyaletin ve ülkenin en büyük New York’ta hayatını kaybedenler yüzünden morglar ve mezarlıkların kapasitelerinin üzerine çıkması üzerine New York yeni salgından dolayı hayatını kaybedenler için kentin parklarına geçici olarak defin planını gündeme aldı.

Başkan Bill de Blasio basın toplantısında şehrin parklarında geçici defin konusunda “Geçici mezarlar için kapasiteye sahip olacağız – söyleyeceğim tek şey bu. Detaylara girmiyorum. Bahsetmenin harika bir şey olduğunu düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

New York City Konseyi Sağlık Komitesi Başkanı Mark Levine de Twitter paylaşımında, “Yakında geçici defin işlemlerine başlayacağız. Cenazeleri büyük olasılıkla New York’ta bir parka defnedeceğiz.” ifadelerini bunu yan yana çukur kazılarak yapılacağını ve bunun insan onuruna yakışır şekilde geçici olacağını belirtti. Levin mesajında ayrıca “New Yorklular için çok zor olacak” ifadesine yer verdi.

Levine’in bu mesajından bir süre sonra yaptığı paylaşımda ise parklara defin uygulaması için “Bu New York City’nin hazırlık yaptığı bir B planı ama, ölüm oranı yeterli derecede düşerse böyle bir şeye gerek kalmayacak.” açıklamasını getirdiği görüldü.

Eyalet Valisi Andrew Cuomo ise günlük basın toplantısında bu tür planları desteklemeyeceğini belirterek buna sıcak bakmadığını belirtti.

Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA) kentte morg görevi görecek 85 soğutuculu römork göndermişti.

Coronavirüsünün neden olduğu kentteki hasta bakım sorununun çözümü için Jacob Javits Center’da bin 700 yatak kapasiteli hastane kurulurken, şu ana kadar 100 kadar coronavirüsü hastasının tedavi edildiği bildirildi.

Başkan Donald Trump’ın emriyle New York’a gönderilerek halkın hizmetine sokulan ABD Donanması’na ait 1 yatak kapasiteli Comfort adlı hastane gemisinde ise şu ana kadar 44 coronavirüsü hastasının tedavi gördüğü bildirildi.

Central Park’taki sahra hastenesini kuran Evanjelist vakfa LGBTQ’i protestosu

Bu arada, Mount Sınai Hastanesi’yle işbirliği yapan ünlü evanjelist din adamı Billy Graham’ın oğlu Franklin Graham’ın başkanı olduğu Samaritan’s Purse vakfının Central Park’ta kurduğu 68 yataklı sahra hastanesi de hasta kabulüne geçen hafta başlarken, hastane LGBTQ grupların tepkisini çekti.

Vakfı ve kurduğu sahra hastanesini protesto etmek isteyen bir Amerikalı elindeki gökkuşağı renkli bayrağıyla hastanenin bulunduğu çevrili alana girmesi nedeniyle polis tarafından göz altına alındı.

Eşcinsel evliliğiyle ilgili resmi görüşünün “evlilik, genetik bir erkek ile genetik bir kadının özel birlikteliği” olması nedeniyle herkese eşit davranmayacağı suçlamalarına maruz kalan Hristiyan yardım vakfı Samaritan’s Purse, “Kesinlikle bireyin dini, ırkı, cinsel eğilimi veya ekonomik durumu hakkında ayrım yapmıyoruz ve onlarca yıl boyunca bunu doğrulayan bir geçmişimiz var.” açıklamasıyla suçlamalara cevap verdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.