BM’den Suriye çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – Birleşmiş Milletler (BM), Suriye Özel Temsilciliği Suriye’de ateşkes çağrısını yineleyerek, “Suriye genelinde insani yardımlar hiç bu kadar kritik olmamıştı” açıklamasında bulundu.

BM Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun İnsanî Erişim Çalışma Grubu toplantısı video konferans yoluyla yapıldı. Bu grupta, BM dışında, Avrupa Birliği üyeleri, Arap Ligi ülkeleri ve Suriyeye komşu bazı ülke temsilcileride yer alıyor.

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’in özel danışmanı Najat Rochdi toplantı sonrası bir yazılı açıklama yaparak, Pedersen’in Suriye’de acilen ateşkes çağrısını yenilediklerini belirterek, Coronavirüs ile mücadele edilmesini ve Suriye halkının acı çekmemesinin önemini vurguladı.

Suriye’deki sağlık sisteminde hali hazırda sıkıntılar olduğunu belirten Rochdi, olabilecek Kovid-19 salgını için ivedilikle tıbbi ekipman, cihaz ve malzemelere ihtiyaç olduğunu duyurdu. 

Açıklamasında, “6 milyon sivil virüse karşı savunmasız” diyen Rochdi, geçen Aralık ayından beri İdlib’den en az bir milyon kişinin yeriden edildiğini hatırlattı. İdlib’den ayrılan sivillerin solunum yolu enfeksiyonlarına karşı çok daha savunmasız olduğunu dile getiren Rochdi, 9 yıldır iç savaşın olduğu Suriyede benzersiz yeni bir durumla karşı karşı olunduğunu bildirdi. 

1 Nisan Dünya Sağlık Örgütü raporunda Suriyede kesinleşmiş 10 coronavirüs vakası olduğu belirtilirken, birçok uluslarası kuruluş bu sayının gerçeği yansıtmadığını ve bilhassa İrandan büyük bir salgının Suriyede olduğun altı çiziliyor.

Geçen hafta, Washington merkezli Türk Miras Vakfı’nın (THO) düzenlediği “Suriyeli Mültecilerin Durumu ve Türkiye’nin Devam Eden Çabaları” başlıklı panele telekonferans yöntemiyle katılan AFAD Başkanı Dr Mehmet Güllüoğlu da, virüsün Suriyeli veya Türk olarak ayrım yapmadığını söyledi.

Güllüoğlu açıklamasında, “Salgının yayılmasını engellemek amacıyla sınırlardaki faaliyetler ile giriş ve çıkışların büyük ölçüde azaltılması da dahil olmak üzere gerekli tüm tedbirlerin alındı” ifadelerini kullandı.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.