Başkan Trump: Tünelin sonunda ışık var

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – Başkan Trump, Beyaz Saray’da bugün düzenlediği günlük basın toplantısında umut verici bir konuşma yaparak. “Kesinleşmiş vaka sayısı ile hayatını kaybeden Amerikalılar da ilk defa bir düşüş gördüklerini belirterek, tünelin sonunda ışık var” dedi.

Başkan Trump: “300 milyon eldiven, 8 milyon maske, 3 milyon tıbbi elbise, kritik malzemeler tüm ABDye dağıtıyoruz”dedi.

3000 askeri personelin New York, Connecticut ve New Jersey’e yollama kararı aldıklarını söyleyen Trump, New York’ta 4 mobil askeri hastane kurduklarını söyledi. Birçok eyalete tıbbi malzeme konusunda yardım ettiklerini söyleyen Trump, 600 bin N95 Maskesinin yarın New York’ta olacağını belirti. 1 milyon 670 bin kişiye test yapıldığını belirterek, yönetimlerinin test sayısını artırmak için uğraştığını söyledi.

Trump, yüz maskesi takma planım yok ama kendi ekibim takmak isterse benim için sorun değil diyerek, CDC’nin yüz maskesini bir öneri olarak sunduğunu hatırlattı.

Başkan Trump,ABDnin 1.5yıl aşı testleri ve ilaç denemeleri ile zaman kaybetme lüksü olmadığını bellirterek hali hazırdaki ilaçların denenmesini önerdi. Hydroxychloroquine ilacının etkili olduğunu düşünüyorum ve bu ilacın reklamını yapmıyorum.İnsanların hayatını kurtarmaya çalışıyorum. ABDnin yıllarca yeni ilaç test etme lüksü yok. dedi.

Modellemede Kafalar Karıştı

Trump yönetimin Coronavirüs Mücadele Ekibinden Dr Birx, bir önceki basın toplantısında, HealthData adlı kaynağı referans göstererek, 16 Nisan’da 2644 kişinin, 8 Nisan ile 26 Nisan arasında ortalama günlük 2000 üstünde insanın  ve 4 Ağustosa kadar 93,531 kişinin hayatını kaybedeceği belirtmişti.Bugün yapılan basın toplantısında bazı iyileşmeler gördüklerini ve ne kadar data eklenirse tahminlerde değişilik olabileceğin altını çizdi.

ABD Kamu Sağlığı Dairesi Başkanı Adams, “Birçok Amerikalı için bu hafta en zor ve en üzücü hafta olacak. 11 Eylül benzetmesi yapan General Jerome Adamsın açıklamaları kamuoyunda korku yarattı. 

Bez Maske Önerisi

Trump yönetimi, Corona virüs salgınını  önlemek için ABD halkına ,zorunlu olmadan, gönüllülük esasına dayalı olarak bez maske kullanmasını tavsiye etti.  Kendisinin bu tavsiyeyi uygulamayacağını da açıklayan Trump, kendi görev ekibininde isteyen üyelerin maske takabileceğini söyledi.

10 ABD’liden 9’u Coronavirüsünden Korkuyor

ABD News ile İPSOS’un ortak yaptığı ankette, Amerikalılar’ın: %89 virüsü kapma endişesini , %91 hayat stillerinin değiştiğini, %72 programlarını erteleme/iptal ettiklerini  ve  %56 , Temmuz 1’den önce hayatın normale döneceğine inanmadığını belirten anket çalışması dikkat çekti. Bizimde gözlemlediğimiz ABD’de artık yeni bir kültür ve düzenin olacağı bir döneme giriyoruz.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.