ABD’de bir günde 34 bin 272 yeni vaka, bin 344 kayıp; Trump’tan “daha çok ölümler olacak” uyarısı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Coronavirüsünden dolayı olağanüstü günler yaşamaya devam eden ABD’de Başkanı Donald Trump, coronavirüsten dolayı ülkeye “daha kötü ve ölümlü hafta” uyarısında bulundu. Ülkedeki coronavirüsü vakaları 24 saatte bin 344 kişi artarak 8 bin 501’e yükselirken, yeni vaka sayısı 34 bin 272 kişi artarak, 312 bin 237’ye çıktı.

ABD’de coronavirüsü krizinin merkez üssü olan ve sağlık malzemesi sıkıntısı çekerken, can kayıpları ve yeni vaka sayıları artarak devam ediyor.

Hastaneler ve morglardaki rekor sayıda doluluk oranına ulaşan New York zor şartlar altında hastalara müdehale ve ölüleri defin işleriyle yoğun bir mücadele içinde.

New York Polis Departmanı (NYPD), 36 bin polis memurundan 6 bin 698’nin karantinada olduğunu açıklarken, New York İtfaiye Teşkilatı (FDNY) da aynı şekilde salgından en fazla etkilenen kurumlar arasında bulunuyor.

11 Eylül terör saldırılarından sonra bölgedeki hizmetleriyle bilinen ve FDNY’de 22 yıl görev yapan Başkomiser Yardımcısı 59 yaşındaki Syed Rahman da salgından dolayı hayatını kaybetti.

Vaka sayıları ve can kayıpları hız kesmiyor, Çin’ten New York’a 1000 solunum cihazı

Cumartesi günü coronavirüsü vakaları 24 saatte bin 344 kişi artarak 8 bin 501’e yükselirken, ülkedeki yeni vaka sayısı da 34 bin 272 kişi artarak, 312 bin 237’ye çıktı.

Aynı gün içinde Çin’in gönderdiği 1000 solunum cihazı JFK havalimanına varırken, Çin’in bu bağışı hem New York Valisi Andrew Cuomo hem de Başkan Trump günlük basın toplantısının gündemini oluşturdu.

Cuomo basın toplantısında, New York’ta bir günde salgından dolayı 630 kişi yaşamını yitirdiğini ve toplam can kaybının 3 bin 565 kişiye çıktığını bildirdi. Eyaletteki toplam vaka sayısını 113 bin 704 olarak açıklayan Cuomo, Oregon eyalet valisinin New York’a 140 solunum cihazını gönderdiğini bildirdi.

Başkan Trump’tan “Maalesef çok ölüm olacak” uyarısı

Başkan Trump Çin’den gönderilen solunum cihazları için teşekkür ederken, gönderenlerden birinin arkadaşı olduğunu ifade etti.

Önümüzde “en zor” iki hafta olduğu uyarısında bulunan Trump, “Maalesef çok ölüm olacak. Yaptıklarımız olmasa daha fazla can kaybı olacaktı” ifadesini kullandı.

Başkan New York’taki sağlık çalışmalarında destek amacıyla binlerce askeri personel görevlendireceğini kaydetti ve New York’a 1000 tıbbi askeri personel takviyesinde bulunacağını bildirdi.

Vali Cuomo, gün içinde Başkan Trump’dan daha önceki saatlerde düzenlediği basın toplantısında, hastanelerin kapasitelerinin artırılması ve tıbbi malzeme sorunu yaşayan New York’un tepe noktasına hazırlanması için 7 günü kaldığını ifade etmişti.

Dr. Birx: Ortalama can kaybı 98 bin olarak tahmin ediliyor

Beyaz Saray’ın hafta başında 100 bin ila 240 bin arasında kişinin hayatını kaybedebileceğini belirtmesinin ardından, Beyaz Saray Coronavirüs Görev Gücü Koordinatörü Doktor Deborah Birx’in en son hesaplamasına göre ise ülkede 40 bin ila 178 bin kişinin öleceği tahmin ediliyor. Birx bu konudaki açıklamasında ortalam can kaybının 93 bin olarak beklendiğini kaydetmişti.

Bu arada Başkan Trump’ın basın toplantısında eyalet valilerini ihtiyaçtan fazla malzeme talep etmekle suçladığı dikkat çekti.

New York’un Demokrat Partili Valisi Cuomo ve yine Demokrat Partili New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, daha fazla yardım için defalarca federal hükümetten destek talebinde bulunmuştu.

Avrupa ülkesi İtalya’da coronavirüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı 15 bin kişiyi geçerken, İspanya vaka sayısıyla İtalya’yı geride bırakarak, 311 bin vaka ile en fazla vakaya sahip ülke ABD’den sonra ikinci sıraya yerleşti.

Dünya genelindeki coronavirüs vakaları 1 milyon 200 bini geçerken, salgından ölenlerin sayısı 65 bine ulaştı.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.