Dr Fauci: COVID-19’un mevsimsel hastalık haline gelmesi muhtemel

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump’ın coronavirüsle mücadele biriminin önde gelen isimlerinden bulaşıcı hastalıklar uzmanı ve ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Başkanı Doktor Anthony Fauci, yeni tip coronavirüsü COVID-19 salgınının mevsimsel bir hastalık haline gelmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Dr. Fauci, CBS Televizyon kanalının “Face The Nation” progamında yaptığı açıklamada, salgın için “Bunu küresel olarak kontrol altına alamazsak, mevsimsel bir nitelik kazanması büyük bir ihtimal” ifadesini kullandı.

Federal hükümetin aşı geliştirme ve ilaç tedavileri için klinik araştırmalar yapma gibi hazırlık tedbirleri üzerinde çalıştığını belirten Dr. Fauci, salgının yeni dalgasının önüne geçilmesinin “şu an için pek mümkün olmayacağını” ifade ederken “bunun için hazırlıklı olmalıyız” dedi.

Fauci bu konudaki açıklamasında şunları kaydetti:

“Şimdilik bu salgının gezegenden tamamen silme ihtimalimiz mümkün görünmediğine göre, hazır olmamız gerekir. Yeni sezona girerken salgının yeniden canlanmasının başlangıcını önceden görebiliriz.”

Johns Hopkins Üniversitesi’ne göre salgın ABD’de şimdiden 324.000’den fazla coronavirüs vakası görerek en az 9 binden fazla kişinin yaşamına neden oldu.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.