BM “COVID-19 ile mücadele için küresel koordinasyon” tasarısını kabul etti

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, “COVID-19 ile mücadele için küresel koordinasyon” çağrısı yapan karar tasarısını internet üzerinden yapılan oylamada kabul etti.

Norveç, Endonezya, Lihtenştayn, Gana, İsviçre ve Singapur’un hazırladığı ve Rusya, Kuzey Kore, Suriye, Nikaragua ve ABD gibi ülkeler hariç 180 ülkenin imzasıyla BM Genel Kurulu’na sunulan coronavirüsü COVID-19 salgınıyla mücadele tasarısı, 188 ülkenin desteğiyle kabul edildi.

Coronavirüsü tehdidi yüzünden 16 Mart’tan itibaren BM’nin, Genel Sekreter Antonio Guterres’in kararıyla toplantı ve etkinliklere kapalı olması nedeniyle, BM Genel Kurulu’nda ilk defa internet üzerinden yapılan oylamada Rusya’nın çekimser kaldığı görüldü.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından önerilen ilgili kılavuz ilkelerin uygulanması da dahil olmak üzere, salgını hafifletmek ve yenmek için yoğunlaştırılmış uluslararası işbirliği önerilen tasarıda, “BM sisteminin 2019 yeni tip coronavirüsü COVID-19 salgınına küresel müdahalesindeki merkezi rolü” desteklenirken, “insan haklarına saygı duyulması ve her türlü ayrımcılık, ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı çıkılması” öngörülüyor.

Bu arada, BM Genel Kurulu’nda, Orta Afrika Cumhuriyeti, Küba, Nikaragua ve Venezuela’nın desteğiyle Rusya’nın sponsor olduğu başka bir tasarının daha olduğu öğrenildi. Bu tasarıda da DSÖ’nin salgınla mücadeledeki rolünün desteklenip, ticaret savaşlarına son verilmesi, korumacı önlemlerin uygulanması ve BM Güvenlik Konseyi’nin onayı olmadan tek taraflı yaptırımların uygulanmaması çağrısı yapılıyor.

Bilindiği üzere, BM’de her üye ülkenin eşit oy hakkıyla temsil edildiği modern dünyanın en meşru organı olan BM Genel Kurul’nda, 3’te 2 çoğunluk olduğu sürece, karara imza koymayan ülkelerin desteğinin veya karşı oyunun kararın kabulüne hiçbir bir etkisi bulunmuyor.

, , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.