Published On: Tue, Mar 31st, 2020

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Craft: Türkiye elinden geleni yaptı

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ALİ ÇINAR – Yakın zamanda Türkiye ve İdlib’e giderek mülteci kamplarını ziyaret eden ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelley Craft, ABD medyasına coronavirüsüyle ilgili değerlendirmesinde Türkiye’nin mültecilere yönelik çabalarına değinerek, Türkiye’nin alabileceği kadar mületiciyi aldığını ancak diğer mültecilerin coronavirüsünden etkilenenler arasında olabilceğinden edişe ettiğini dile getirdi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Craft Fox News kanalına coronavirüsüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Coronavirüsü ile mücadelede her bir ülkenin yapıcı rol oynayarak çözüme destek vermesi gerektiğini söyleyen Büyükelçi Craft, BM’deki “Tüm üye ülkelerle beraber çalışarak bu virüsü yenmemiz lazım” dedi.

Büyükelçi Craft, Başkan Trump’ın olağanüstü bir liderlik gösterdiğini ve ABD’nin coronavirüsle mücadele dünyaya örnek olduğunu söyledi.

Büyükelçi Craft, “Çin virüsü” ile ilgili yorumlardan kaçınarak, şu anda birbirini suçlama oyunu olmamalı, uluslarası alanda herkes beraber çalışmalı dedi. Bu salgın ilk değil sonda olmayacak. Çin’in yaptığı hatalardan öğrenmemiz gerekenler var. Biz daha çok transparent ve düşünceli olarak bilgi toplamalıyız. Çin’nin ne yapmış ve nasıl çalışmış bunuda görmemiz lazım.

Büyükelçi Craft, büyük bir ulus olarak bir araya geldik ve herkesi bir araya getirmemiz bizim görevimiz, ABD bunu tek başına yapamaz.Bu virüsün sınırları yok,. Dediğim gibi BM içinde birbirimizi suçlama yerine beraber çalışarak bu sorunu çözmemiz lazım.

“Türkiye elinden geleni yaptı ve birçok Suriyeli mülteciyi aldı”

Büyükelçi Craft, Suriye konusunu konuşmaya BM’de devam ediyoruz. BM Genel Sekreteri Guterres’in dediği gibi ateşkes çağrısı önemli. Benim şuandaki endişem bu virüsün o karışık bölgeden yayılması. Yüksek orandaki Suriyeli mültecilerin bilhassa İdlib şehrindekilerin çok yakın şekilde birbirleri ile yaşadıklarına dikkat çeken Büyükelçi Craft şunları kaydetti:

“Türkiye elinden geleni yaptı ve birçok Suriyeli mülteciyi aldı. Ama mülteciler sınırı başka ülkelere geçtikten sonra bu virüsün yayılma durumu ve daha fazla sağlık sorunu ile karşı karşıya kalacağız.”

Dünya Sağlık Örgütü, USAID ve farklı Sivil Toplum Kuruluşlarının desteği ile, bir araya gelip onları desteklememiz önemli.Sınırları geçiş ile yaşanan sorunları anlamak ve insani yardım desteklerinin açık şekilde yapılması önemli vede Covid-19’un vakum gibi bölgeleye gelmesine izin vermemeliyiz.

Bizler tabiki çocuklarımıza ve onların çocuklarına daha iyi bir dünya bırakmak istiyoruz ve biliyorumki gelecek jenerasyon daha donanlımlı ve daha herşeyin farkında olacak ki bu virüs sınırlar olmadan  heryerde devam edebilir.

Esed rejiminden yanıltıcı rakamlar

Uluslarası kurumlar Esed rejiminin coronavirüsdeki grecek vaka ve ölü sayısını açıklamadığını dile getiriyorlar.John Hopkins Üniversitesi@nin son rakamlarına göre Suriye’de 10 kesinleşmiş vakanın ve 2 de hayatını kaybeden olduğu görülüyor. Esed rejimin Sağlık Bakanı da geçen hafta yaptığı açıklamada Suriye’ye seyahat eden bir kadının hayatını coronavirüsünden dolayı kaybettiğini açıklamıştı.

Turkish Journal’a konuşan İdlib merkezli Kuzey Suriye Doktorlar Sendikası Başkanı Dr Walid Tamer, Esed rejiminin coronavirüs vakalarını sakladığı ve yüzlerce hayatını kaybeden Suriyeli olduğunu söyledi. Geçen gün kuzeybatı bölgesinde 4 tane Suriyeli’nin corona semptonları göstermesi ile testleri Türkiye’ye yolladıklarını ve sadece Türkiye’nin kendilerine yardımcı olduğunu söyledi. Bilhassa İran’dan coronavirüsünün Suriye’ye yayıldığını belirten Tamer, Esed rejiminin gerçekleri sakladığını söyledi

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu da Turkish Journal Ali Çınar’la görüşmesinde Suriyeli mülteci kamplarını yakından takip ettiklerini, bütün dünyada olduğu gibi burda da tehlike olduğunu söyledi. Dr. Güllüoğlu Suriye’de Sivil Toplum Kuruluşları ile de irtibat halinde olduklarını bildirdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>