Published On: Mon, Mar 30th, 2020

Central Park’ta sahra hastanesi kuruluyor

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de coronavirüsü salgının merkez üssü olan New York’ta, ünlü fuar merkezi Javits Center’ın hastaneye dönüştürülmesinin ardından, kentin cazibe merkezlerinden Central Park’ın 5. caddeye yakın bölümüne salgından etkilenenlere acil yardım hizmeti verecek çadır hastane kuruluyor.

Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı’nın (FEMA) Javits Center’ı kısa sürede ABD 53. Birlik Komutanlığına bağlı destek tugayı askerlerinin yardımıyla 3000 yataklı acil durum hastanesi dönüştürmesinin ardından, kentin cazibe merkezlerinden Central Park’ta da benzer hizmeti verecek acil yardım çadırlarının kurulmasına başlandı.

New York kentinde gelir düzeyi en yüksek kesiminin oturduğu 5. Cadde tarafına kurulacak olan solunum ünitesi ve yoğun bakım ünitesi de bulunan 68 yataklı çadır hastanenin salı günü açılması bekleniyor.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio Central Park’a acil yardım çadır hastanesinin kurulmasıyla ilgili bugün basına yaptığı açıklamada, “Kriz devam ederken böyle bir şeyi de göreceksiniz” ifadesini kullandığı dikkat çekti.

Vali Cuomo, günlük coronavirüsü basın toplantılarında salgınla ilgili “Tam anlamıyla bir ölüm kalım meselesi” ifadesini kullanırken, New York’ta ihtiyacın ancak yarısı kadar yatak olduğunu belirmiş ve Başkan Trump’tan orduya ait hastane gemilerinden birini New York’a göndermesini istemişti. Cumartesi günü Başkan Trump tarafından törenle New York’a uğurlanan gemi 1000 yataklı hastane gemi bugün New York limanına demirleyecek.

Cuomo açıklamarından birinde de New York’ta 53 bin yatak kapasitesine sahip olduklarını belirtirken, salgının yayılma hızına göre bu kapasitenin 110 bine çıkarılması gerektiğini ifade etmişti.

ABD’de coronavirüs vakalarının en yoğun görüldüğü eyalet olan New York’ta vaka sayısı 59 bin 648’e çıkarken, ölenlerin sayısı 965’e ulaştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>